Magazin

Kızlar daha çok kitap okuyor

Kızlar daha çok kitap okuyor

İlköğretim okullarında yapılan bir araştırmaya göre, kızlar daha çok kitap okuyor.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mübeccel Gönen, araştırma görevlisi Sonnur Işıtan ile Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Elif Çelebi Öncü tarafından gerçekleştirilen ve Ankara'nın Mamak, Altındağ ve Çankaya ilçelerindeki ilköğretim okullarını kapsayan 'İlköğretim 5, 6 ve 7. Sınıf Öğrencilerinin Okuma Alışkanlıklarının İncelenmesi' konulu araştırma, Milli Eğitim Dergisinde yayımlandı.

 • Anket, alt sosyo-ekonomik düzeyden 639, üst sosyo-ekonomik düzeyden 633 olmak üzere toplam bin 272 çocuğa uygulandı.

 • Ankete, 5. sınıftan 499, 6. sınıftan 375 ve 7. sınıftan 398 çocuk katıldı.


 • 'Çocuk kalbi' birinci
  'Ders dışında düzenli kitap okuyabiliyor musun?' sorusuna erkek çocukların yüzde 72.8'i, kız çocukların yüzde 86'sı 'Evet' yanıtını verdi.
  Kız çocuklardan yüzde 63'ü, erkeklerin yüzde 53.2'si, haftada bir kitap okuduğunu kaydederken, kızların yüzde 8.3, erkeklerin de yüzde 16.2'si hiç kitap okumadığını açıkladı.

  Cinsiyetlere göre bakıldığında hikáye en çok kız öğrencilerin (yüzde 41.1), roman da erkek öğrencilerin (yüzde 36.6) tercihi oldu. Ayrıca erkek öğrencilerin kızlardan daha fazla çizgi roman sevdiği de belirlendi. Araştırmada 'Çocuk Kalbi'nin en sevilen kitap olduğu da ortaya çıktı.
  (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 01.02.2005
  329
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.