Magazin

Kızlar civciv gibi avlanıyor

Kızlar civciv gibi avlanıyor

Uzmanlara göre, küçük yaşlarda erkek arkadaş edinmeyen genç kızlar, üniversite yıllarında güvendikleri erkekler tarafından civciv gibi avlanıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ergen Psikolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Suna Taneli, erken yaşlarda kız ve erkek arkadaşlığının çok önemli olduğunu söyledi.

Prof.Taneli, "Erkek arkadaş edinmeden yetiştirilen genç kızlar, üniversite çağına gelince güvendikleri erkekler tarafından civciv gibi avlanıyorlar" dedi.

Bir çok genç kızın "erkekler kötüdür", "erkeklerin yanına fazla yaklaşma" düşünceleriyle yetiştirildiğini vurgulayan Prof.Dr. Suna Taneli, "Erkekler, kurttur, erkekler kötüdür, diyorlar. Genç kız üniversiteye geldiği zaman, bakıyor ki yanındaki oğlan hiç de anasının babasının dediği gibi görünmüyor. Ona güveniyor. Ve çok kısa bir sürede avlanıyor. Civciv gibi avlanıyor" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesine ait Setbaşı ehir Kütüphanesinde halka açık sağlık konferansları dizisinde konuşan Prof.Dr. Suna Taneli, "Yaşama sevinci" konusunda görüşlerini aktarırken öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Sinemaya gitmeyelim mi?

Bir öğrencinin ailelerinin baskısı ile karşılaştıklarını belirterek "Kızların erkek arkadaşları ile sinema veya pastaneye gitmesi doğru değil mi?" demesi üzerine kızlarla erkeklerin arasındaki arkadaşlığın sınırları konusuna değindi.

Prof.Dr. Taneli şunları söyledi:

"Ergenlik çağında gençlerle aileler arasında iletişim kopukluğu bulunuyor. Ergenlik çağında özgürlük çok önemli. Özgürlüğün sınırları tabii ki olmalı.

Genç kızlar güvenilir olduklarını anne ve babalarına kanıtlamalı. Bu çağda bir genç kız arkadaşları ile sinemeya gidebilir. Tiyatro veya konsere gidebilmeli. Akşam saatleri biraz tehlikeli olabilir.

Ailece gidilebilecek yerler olabilir. Okul gezisine gidilebilir. Sınırları bilmek çok önemli. Aslında ilk çocuklar biraz daha baskı ile karşılaşsa da, ikinci gelen çocuk biraz daha özgür kalır.

Anne ve babasının tek çocuğu bu bakımdan biraz şanssız. Erkek arkadaşlardan uzak şekilde yetiştirilen çocuklar, daha sonra bir takım zorluklarla karşılaşıyorlar. Arkadaşlığın sınırına gelince, ne olursa olsun gençler sonradan pişman olacakları bir şeyi asla yapmasınlar."
Yayın tarihi: 22.03.2002
675
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.