Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kız öğrenciler daha çevreci

Kız öğrenciler daha çevreci

Üniversite öğrencileriyle yapılan bir araştırma, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre çevreye karşı daha duyarlı olduğunu ortaya koydu.

Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ruhi Selçuk Tabak`ın başkanlığında, Doç. Dr. Nazlı Atak ve araştırma görevlisi Ümit Çelen`in 214 öğrenciyle yaptığı "Çevre duyarlılığı ve ilişkili faktörler" adlı araştırma, gençlerin çevre konusundaki görüşlerini ortaya koydu.

Araştırmada, kız öğrencilerin erkeklere göre çevreye karşı daha duyarlı olduğu tespit edildi. Katılımcıların öğrenim hayatları boyuncaen az bir kez çevre dersi almalarına rağmen, yarıya yakınının "sürdürülebilir kalkınma" ve "kloroflorokarbon" gibi kavramları hiç duymadıkları belirlendi.

ÖĞRENCİLERİN BEKLENTİLERİ
Öğrencilerin sorunlara ilişkin görüşlerinin de değerlendirildiği araştırmada, gençler en önemli çevre sorunu olarak ilk üç sırada hava ve çevre kirliliği ile katı atıkları gördüğünü belirtti. Öğrenciler busorunların çözümünde yüzde 92.5 ile gönüllü kuruluşlara güvendiğini ifade ederken, bunu üniversite ve Çevre Bakanlığı takip ediyor.

Okullarda çevre dersi okutulmasını da isteyen öğrenciler, bunun özellikle ilköğretim ve lisede zorunlu olmasını talep etti. Araştırmaya yorumlayan Doç. Dr. Ruhi Selçuk Tabak, çevre sorunlarının çözümünde insan unsurunu esas alan eğitim faaliyetlerinin önemli olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Tabak, "Üniversite öğrencileri çevre duyarlılığı konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmeli. İlköğretim, lise veüniversitelerde verilmekte olan çevre dersinin içerik ve öğretim teknikleri yeniden gözden geçirilmeli" diye konuştu.
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.