Magazin

Kıyılarımızda antik korsan gemisi avı

Kıyılarımızda antik korsan gemisi avı

Roma İmparatorluğu döneminde Doğu Akdeniz'i tehdit eden korsan gemileri, 40 günde yok edilmişti. Şimdi Florida Üniversitesi'nden Cherly Ward, Türk meslektaşlarıyla bu antik korsan gemilerinin izini sürüyor.

Roma İmparatorluğu'nun Doğu Akdeniz'de korku salan ve uluslararası ticareti neredeyse durma noktasına getiren korsanlara cevabı, çabuk ve sert olmuştu. Romalı General Pompei, 40 gün içinde korsanların yerlerini tespit etmiş ve bütün gemileriyle mürettebatını yok etmişti. Binlerce yıl geçtiği halde bu gemiler bir daha bulunamadı.

Romalılar yaklaşmış
Florida Ünivertsitesi antropoloji profesörü Cheryl Ward, 2100 yıl önce Romalıların başbelası olan korsan gemilerinin izini bulmaya çok yaklaştığına inanıyor. Bu kalıntıların bulunmasıyla o günkü dünyanın nasıl olduğu konusunda daha iyi fikir edinilecek.

Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında bu ay başlatılacak arkeolojik araştırmalar, Ward'ın liderliğinde, aralarında Türk arkeologların da bulunduğu bir ekip tarafından yürütülecek. Ekip, kürekle çalışan bu gemilerden en az bir tanesini bulmaya kararlı. Henüz kimsenin görmediği bu gemilerin neye benzediği Roma tasvirlerinden biliniyor.

Sınıf arayışı
Ward ve ekibi, bu araştırmayla Roma İmparatorluğu'nun bilinen imajından farklı, değişik bir sınıf insanı saptamayı amaçlıyor. Ward, bildiklerimizin sadece eğitimli ve zengin Romalılardan kalan yazılı belgeler ve sanat eserlerinden geldiğini belirterek 'Korsanlar aşağı sınıftılar' diyor. Ward, korsanları 'Bir grup işsiz insanlardı. Kolay para bulmak için korsanlığı seçmişlerdi' diye tanımlıyor.

Prof. Ward'ın ekibinde birkaç mezun öğrencisi ve Türk üniversitelerinden meslektaşları bulunuyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.07.2004
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.