Magazin

'Kıvrımlı' kadınlar daha uzun yaşıyor

'Kıvrımlı' kadınlar daha uzun yaşıyor

'Kum saati' tipi kadınların kalplerinin daha sağlıklı olduğu belirlendi.

Danimarkalı bilim adamları, binlerce kadının belirli bir zaman dilimi içinde ne tür sağlık sorunları yaşadıklarını araştırdı.

Sonuçta, Jennifer Lopez ve Sophia Loren gibi 'kum saati' tipinde olan kadınların kalplerinin daha sağlıklı olduğunu ve daha uzun yaşadıklarını belirledi. Bu tip yuvarlak hatlara sahip kadınlarda kalp krizi riskini azalttığı bilinen protein hormonu 'adiponectin' stokları bulunduğu da ortaya çıktı.

İdeal kalça ölçüsü 100
Araştırmada, bir için ideal ölçülerin kalçaların en az 100 cm ve 42 beden olduğu belirtildi. Kopenhag'da Önleyici Tıp Enstitüsü'nden Profesör Berti Heitmann, "Kalçadaki yağ, karındaki yağdan farklı. Kalçanızda yeteri kadar yağ yoksa kalp krizi geçirme tehlikesiyle karşı karşıyasınız" diyor.

Karın bölgesine dikkat!
Elma tipli de denilen karın bölgesinde yağ fazlası olan kadınların ise diğer dolgun hemcinslerine kıyasla daha az sağlıklı oldukları belirlendi.

Karın bölgesindeki yağların vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan farklı olduğunu kaydeden uzmanlar, buradan insülin sistemine zarar veren kimyasal maddelerin pompalanarak şeker ve kalp hastalıklarına yol açtığını belirtiyor.
Yayın tarihi: 04.06.2005
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.