Magazin

Kivi her derde deva

Kivi her derde deva

Türkiye`de üretimine son yıllarda başlanan kivinin sahip olduğu bileşiklerin prostat, akciğer ve kolon kanserini önlemede etkili olduğu, ayrıca stresi azaltıp, cinsel gücü artırıcı özelliği bulunduğu bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüstem Cangi, anavatanı Yeni Zelanda olan kivinin, Türkiye`de yavaş yavaş yerleşmeye başladığını ve bu ürünle ilgili birçok araştırma yapıldığını söyledi.

Kivinin, herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olduğunu belirten Cangi, "Ülkemizde son yıllarda yoğun olarak üretilen ve besin içeriği bakımından zengin olan kivi, 7`den 70`e herkesin rahatça tüketebileceği bir meyvedir. Yaşlılarda, kabızlığa karşı olumlu yönde tedavi edici özelliği, bilimsel çalışmalarda saptanmıştır" dedi.

Kivinin C ve E vitamini, yüksek potasyum ve magnezyum içeriği ile düşük sodyum miktarı bakımından önemli olduğunu vurgulayan Rüstem Cangi, şöyle devam etti:

"Kivinin sahip olduğu antimutagenic bileşiklerin, kanseri önlemede etkili olduğu, özellikle lutein aminoasitinin prostat, akciğer ve kolon kanserine iyi geldiği araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Bunun yanında kivideki arginin aminoasiti kanı sulandırır, erkeklerde cinsel gücü arttırır. Serotonin maddesi stresi azaltır, inositolin ise depresyona iyi gelir. Yatıştırıcı özelliği vardır."

Cangi, Türk sofrasında yer alan ürünler içerisinde en yüksek C vitaminine sahip meyvenin kivi olduğunu da ifade ederek, "Özellikle kış aylarındaki gribal enfeksiyonları önlemede kivinin epeyce rolü bulunmaktadır. Ayrıca, Çin`de spor yapan kişiler, spor sonrasında kaybedilen elektrolitlerin karşılanması amacıyla sıkça bu meyveyi tüketir" diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Cangi, kivinin zengin E vitamini ile kalp sağlığı ve hipertansiyon için pozitif etkisinin bulunduğuna da kaydetti.
(AA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.