Magazin

Kitap okumanın da incelikleri var

Kitap okumanın da incelikleri var

Araştırmalara göre kitap okuma alışkanlığının bulunması yeterli olmuyor bir de kötü okuma alışkanlıklarının yenilmesi gerekiyor. Okuma/hızlı okuma alışkanlığını edinen insanlar dakikada 800 kelimenin üstünde okuyabilirken, kötü okuma alışkanı olanlar dakikada 100-200 kelime okuyabilir üstelik okuduğunu anlamıyor.

Kitap-Haber Dergisi'nde Doç. Dr. Ahmet Nedim Serinsu'nun, "Nasıl Okumalı" konulu bir yazısına yer verildi. Serinsu'ya göre, okunması gereken kitaplar, bunları okumak için ayrılacak zamana oranla çok fazla olduğu için, öncelikle okuma hızı üzerinde çalışmak ve düşünmek gerekiyor. Bu nedenle hızlı okumak ve gayeli okuma(niyet/dikkat) ilkelerinin bilinmesi gerekiyor. Bu iki ilke birbirini tamamlıyor.

Kitap üzerinde aşkla-şevkle yoğunlaşmayı, verimli bir hızlı okumanın izlemesi harcanan emeğin kötü okuma alışkanlıkları nedeniyle israf edilmesini önlüyor. Bu nedenle okuma/hızlı okuma tekniklerinden önce olumlu okuma alışkanlığının edinilmesi önem taşıyor. Olumlu okuma alışkanlıkları şöyle sıralanıyor:

"-Okunacak metni tanıyın/sınıflandırın: Metnin hangi amaçla okunduğunun başlangıçta tespit edilmesi doğru olur. Genel kültürü artırmak için okumakla, ilmi makaleleri okumakla gazete-dergi yazılarını okumak aynı olamaz. Çünkü her birinin üslubu, terimleri ve kelimeleri farklıdır. Araştırmalara göre kitap okuma alışkanlığının bulunması yeterli olmuyor bir de kötü okuma alışkanlıklarının yenilmesi gerekiyor. Okuma/hızlı okuma alışkanlığını edinen insanlar dakikada 800 kelimenin üstünde okuyabilirken, kötü okuma alışkanı olanlar dakikada 100-200 kelime okuyabilir üstelik okuduğunu anlamıyor. Verimli bir okuma için okunan metni `göz gezdirme', `normal okuyuş', `ağır okuma' tekniklerinden hangisi ile okuyacağınızı belirleyin.

-Dudak kıpırdatmaktan, sesle, mırıltılarla okumaktan kaçının: Dil ve dudak kullanılarak yapılan okuma, okuma hızını düşürür. Araştırmalar sesle, mırıltılarla, dudak kıpırdatarak okunan bir kelimenin gözle okunandan yaklaşık dört kat fazla zaman aldığını göstermektedir.

-Ana düşünceyi belirleyin: Okuyacağınız kitaba, okuma niyetinizi/amacınızı belirleyerek, `niyetinizi' yönlendirerek, öncelikle ana fikri yakalamak için 3-4 dakika süreyle göz atın. Bu işlem sırasında kitaptaki (türüne göre )içindekiler, önsözü, başlıkları, koyu ve italik basılmış kelimeleri, bibliyografi, dipnotları, grafik ve resimlerin alt yazılarını okuyun. Sonra da bu kitabı okumakla ne kazanmak istediğinizi sorun.

-İleri-geri sıçramalı, tekrarlı ve duraklamalı okuma yapmayın. Görme sınırlarını büyütmeye çalışın: Kötü okuma alışkanlığı olan/yavaş okuyan birinin gözü her hareketinde tek bir kelime okur ve bilinçsiz ileri-geri sıçramalar, görsel gezintiler yapar. Bu durum önlenebilir. Çünkü gözün ileri-geri sıçramaları ciddi bir çaba ile gözün her sabitleşmesinde 3-5 kelimeyi görebilecek şekilde eğitilebilir."

Serinsu, yazısında ayrıca okuma/hızlı okumak tekniklerini öğrenen biri ile kötü okuma alışkanlıklarını yenememiş kişiler arasındaki farkları ise şöyle anlattı:

"-Yavaş okuyan: Dakikada 100-200 kelime okur. Gözün her hareketinde tek bir kelime okur. Göze hakim olamadığı için görsel gezintiler, ileri-geri sıçramalar, geri dönüşlerle okuma yavaşlar, zaman kaybolur. Daha fazla zihinsel çaba harcar. Çünkü her kelimenin anlamını bir sonraki kelimeye eklemek zorundadır. Göz yorulur. Bir sayfada 500 göz sabitleşmesi yapan, ağır ve sıçramalı okumasından kendi de çabuk sıkılır ve dikkatini toplamakta güçlü çeker.

-Hızlı okuyan: Dakikada 600-800 kelimenin üstünde okur. Gözün her sabitleşmesinde boyutu 5 kelimeyi içine alacak şekilde genişler. Her sabitleşme daha çok kelime üzerinde olduğundan ileri-geri sıçrama, geri dönüş, göz kaymaları, görsel gezintiler azalır. Bu nedenle zaman iyi değerlendirilir. Kelimelerin meydana getirdiği cümlenin anlamı okunmuş olur. Hızlı ve sıçramasız olduğundan sıkılmaz. Yoğunlaşarak okuduğundan dikkatini uzun süre devam ettirir ve metni daha iyi anlar."
(ANKA)
Yayın tarihi: 09.09.2002
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.