Magazin

Kitap avı oyunu

Kitap avı oyunu

Bookcrossing.com adlı site sayesinde kitaplar artık okunmakla kalmıyor; define avı benzeri bir oyunun da parçası oluyor.

Bundan sonra bir kafede veya bir mağazada unutulmuş bir kitap bulursanız, mutlaka içine bakın. Çünkü eğer içinde www.bookcrossing.com isimli siteye kayıtlı olduğuna dair bir yazı bulursanız, siz de oyuna katıldınız demektir.

Oyun, okunan kitapların "topluma kazandırılması" esasına dayanıyor. Bir başka deyişle okuduğunuz kitabı bookcrossing.com'a kaydettikten sonra ya bir başkasına veriyorsunuz ya da bulunması için "doğa"ya bırakıyorsunuz. Kitabı bulan da siteye girerek kitabın o anki yerini, durumunu kaydediyor ve oyun böylece sürüp gidiyor... Sitede, bulunan kitapların okunduğu varsayılarak, edebiyat hakkında tartışmaların da yapıldığı forumlar oluşturulmuş.

1 milyon 865 bin 199 kitabın el değiştirdiği bookcrossing.com'a 80'in üzerinde ülkeden 342 bin 646 kişi kayıtlı. Ron Hornbaker adlı yazılımcının 2001 Nisan'ında kurduğu sitenin 550'den fazla da Türk üyesi var. Türkler yabancılar kadar aktif olmasa da, kitap avı oyununa ellerinden geldiğince katılıyor. İşte kitap avcısı Türkler'in bookcrossing.com maceraları...

"60'a yakın kitap bıraktım"
Asuman Kafaoğlu-Büke (Cumhuriyet gazetesi edebiyat eleştirmeni)
Bookcrossing'e ilk açıldığından beri üyeyim. İsviçre'deki bir arkadaşımdan duydum. Edebiyat eleştirmeni olduğum için bana çok kitap geliyor. İki kitap olduğu durumlarda mutlaka birini siteye kaydedip bir yerlere bırakıyorum.
Galeriler, havaalanı, kafe ve Bilgi Üniversitesi'nde bırakıyorum. En son Divan Pub'da bir kitap bıraktım. Şimdiye kadar 60'a yakın kitap bıraktım ama sadece birkaçı bulundu. Gezi Pastanesi'nde de bir tane kendim buldum. Çok heyecanlandım. Bulunma oranı çok düşük ama elbette biri bulur diye hep yapıyoruz. Sitenin en aktifi herhalde benim. Forumlara da düzenli katılıyorum.

"Kitabım şimdi nerede, hiç bilmiyorum"
Sena Akger (İTÜ öğrencisi)
Geçen yıl okuldaki bir arkadaşımdan öğrendim. Şimdiye kadar dışarıya kitap bırakmadım ama elden ele dolaşması için 1968 kuşağından Richard Brautigan'ın "Kürtaj" kitabını birine verdim. Şimdi nerede olduğunu bilmiyorum.

"Hiç haber alamadım"
Ece Arar Emener (Yazar)
Kitaplara ilgi duyan birisi için çok çekici bir oluşum. Ben, kendi kitabım olan "Ece'nin Hamilelik Günlüğü"nü bıraktım ama daha sonra haber alamadım. Kitapların seyahat etmesi için daha çok havaalanına bırakıldığını biliyorum.

"Çok kullanışlı değil"
Semih Ürersoy (Bankacı)
6-7 ay aydır üyeyim. Ben bu projeyi DVD paylaşımı için düşünmüştüm. Dili İngilizce olduğu için çok kullanışlı olmadığı kanısındayım.

"Öğrencilerimi üye yaptım"
Berivan Ortaköylü (İngilizce öğretmeni)
Bir buçuk senedir siteye üyeyim. Öğrencilerimi de siteye üye yaptım. Her biri birer kitap kaydetti. Ama mezun oldukları için takip edemedim. Kitaplar nerede bilmiyorum.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 05.04.2005
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.