Magazin

Kışlık tedbirleri alma zamanı

Kışlık tedbirleri alma zamanı

Kış kapıya dayandı. Sertleşen hava koşullarında kötü durumlara düşmemek için bazı önlemleri şimdiden almanız gerekiyor.

Günaydın. Sıcacık yatağınızda sabah keyfi yapıp gazetenizi okurken yarın ve gelecek haftanın daha sonraki günlerinde dış mekanlarda yapacağınız işleri ihmal ediyorsanız, hemen kalkıp giyinin ve vakit daha erken, hava da müsaitken işlerinizi tamamlayın derim. "Bu havada da dışarı çıkılır mı?" diye düşünüyorsanız, gelecek günlerin bugünleri aratacağını dikkatinize sunarım.

Yurdun kuzey bölgelerinde oturuyorsanız, bugün başlayacak olan kar yağışına hazırlıklı olun. 8 Aralık Pazartesi günü için de Trakya ve Kuzey Ege haricinde tüm yurtta etkili yağış bekleniyor. Yağışların Marmaris-Konya-Samsun hattı batısında kar, doğusunda yağmur şeklinde düşmesi bekleniyor. Rüzgarlar özellikle yurdun batısında kuzey yönlerden kuvvetli esecek. Hava sıcaklıkları bu bölgelerde sıfır derecenin epeyce altına düşecek. Yukarıdaki hattın doğusunda ve güneyinde ise etkili güney rüzgarları bekleniyor; her zamankinin aksine bu bölgeler en ılıman yerler.

9 Aralık Salı günü soğuk ve yağışlı hava Adana-Amasya-Ordu hattının batısını etkileyecek. Hava sıcaklıkları özellikle kuzey bölgelerimizde poyraz rüzgarlarının da etkisiyle sıfırın epeyce altında hissedilecek.

Havalar soğurken ne yapmamız gerekiyor?
 • Yurdun kuzey bölgelerinde etkili kar yağışı nedeni ile okulların pazartesi ve salı günü "tatil" edilmesi kuvvetle muhtemel; okul hazırlıkları yapmadan önce radyoya kulak vermenizde yarar olabilir.

 • Haftaya özel aracınızla seyahat edecekseniz, bir kez daha düşünün derim. Yurdun batısında seyahat etme mecburiyetiniz varsa yanınıza takoz, çekme halatı, zincir ve biraz erzak almanızda yarar var.

 • Bolu Dağı'ndan, Afyon'dan geçecekseniz trafiğin yavaşlayacağını ve ulaşımın belki de saatlerce aksayacağını seyahat planlarınıza dahil etmelisiniz.

 • Evdeki yakıt durumunu hemen kontrol edin ve haftaya daha fazla ısınma ihtiyacınızın olacağını göz önünde bulundurun.

 • Akdeniz bölgesinde tarımsal alanların "don" hadisesine karşı korunması gerekli. Şimdiden tedbir almak şart, yoksa tüm senenin emeği bir gecede yok olabilir.

 • Aracınızı kış şartlarına göre hazırlamanız için hemen yataktan kalkmanız gerekiyor.

 • Balık seviyorsanız hafta sonunda yeterli miktarda alın çünkü gelecek hafta fırtına nedeniyle balıkçılarımız denize açılamayacak.

 • Sebze fiyatları don nedeniyle artacak, şimdiden alıp depolamakta yarar olabilir.

 • Karayolları ve belediyelerimiz belirli noktalarda yollara dökecekleri tuz ve bunlar için gerekli olan araçları şimdiden bir kez daha elden geçirmeli ve hazır hale getirmeli.


 • Hava koşulları nedeniyle bu tarz olayların beklenmesi özellikle yurdumuzda gayet doğal. Gelişmiş ülkelerde böyle durumlarda ilgililerin vaktindeki uyarıları ile tüm vatandaşlar hemen tedbirlerini alır, havaların soğuması ile birlikte ısınmak için gerekli enerji gereksinimleri hemen hesaplanıp ona göre tedbirler alınır, okulların tatil edilip edilemeyeceği son ana hatta bazen gördüğümüz gibi çocuğunuzu okula gönderdikten sonra ilan edilmez.

  Bir gün yağışları da kontrol altına alabilecek teknolojiyi geliştirene dek bu önerilerimi dikkate alın derim. Çok uzak değiliz, şimdilik bizlere hayal gibi gelen, bulutların yağış üretmelerini veya yağmamalarını da sağlayabilecek teknolojiyi de bu ülkenin insanları geliştirecek.
  (Milliyet)
  Yayın tarihi: 06.12.2003
  412
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.