Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kişisel reklam yakında TV'nizde

Kişisel reklam yakında TV'nizde

İnternet'te kullanılan herkese kendi kişiliğine göre özel reklam gösterme teknolojisi yakında TV'de de kullanılacak.

İzleyicinin kim olduğu, nerede yaşadığı, tüketim alışkanlıkları ve tercihleri gibi bilgilere sahip olan yayıncılar, reklamverenlere kişiye özel reklam gösterme olanağı sunacak. Hem izleyici hem reklamveren kárlı çıkacak. Sayısal video kaydedicilerin ve anında video hizmetlerinin hızla popülerleşmesiyle beraber izleyicilerin televizyonla olan ilişkileri de hızlı bir evrim geçiriyor.

Yeni teknolojiler insanlara reklamları seyretmeme özgürlüğü tanırken, öte yandan reklamcıların önünde yepyeni fırsatlar da açıyor. Kişiselleştirilebilir yayınlar gösterilecek reklamları, izleyicinin izleme alışkanlıklarına göre özel olarak düzenlemeyi olanaklı kılıyor. Hem sadece mahalle mahalle de değil, ev ev, hatta birey birey...

Mahremiyet tartışılıyor
Eğer bir köpek sahibi değilseniz köpek maması reklamlarıyla karşılaşmak zorunda kalmayacaksınız. Kızıyla veya karısıyla kumandayı kapmak için yarışan bir baba, sevdiği bir programın arasında kadınlara özel temizlik reklamlarını izlemek zorunda kalmayacak. Daha da ötesi izleyici son model bir Mercedes otomobil reklamı izliyorsa, sanal veya gerçek bir test sürüşü için tek bir tuşa basması yeterli olacak.

ABD'de uydu ve kablo yayıncıları Invidi Technologies, Visible World, Navic Networks ve OpenTV gibi şirketlerin sunduğu teknoloji ve hizmetlerden yararlanarak izleyici profillerine doğrudan erişebiliyorlar. Şirket stratejileri değişse de ana hedef aynı; reklamları izleyicilerin hayatlarına göre daha anlamlı hale getirmek ve böylece reklamların doğru kesim tarafından izlenmesi sağlamak. Bu sayede reklamların itici olması yerine izleyicilerin ihtiyaçlarını karşılayan bir bilgi olması sağlanıyor.

Bu teknolojinin önündeki en büyük engellerden biri, özel hayatın gizliliği. Şirketlerin izleyiciler hakkında bilmesi gerektiğinden fazlasını öğrenmek isteme olasılığı pek çok izleyicinin böyle bir teknolojiye olan güvenini zedeliyor.

Reklamdaki mesajın her izleyicinin farklı ve kendine has profiline göre ayrı ayrı uyarlanabilecek olmasını çok cazip buluyorlar. Nielsen Monitor-Plus'a göre geçen sene reklamcılar televizyon için 70 milyar dolardan fazlasını harcadılar. Bu paranın yaklaşık 45 milyarı televizyon şirketlerinin ve katılımcılarının kasasına girdi.

Pazar hızla büyüyecek
Uzaktan kumanda 50 yıldır hayatımızda ve artık yeni teknolojiler izleyicilerin TV izleme alışkanlıklarını da radikal bir şekilde değiştiriyor. Yaklaşık 6.5 milyon Amerikalı DVR veya TiVo satın alıyor veya kiralıyor. Bu sayının kablo ve uydu operatörlerinin agresif pazarlamasıyla artması bekleniyor.

2007'ye doğru program kaydetme ve reklam atlama yüzünden televizyon şirketlerinin reklam fiyatları üzerinde önemli derecede baskı oluşacağı da düşünülüyor.

Bunun etkileri görülmeye başlandı bile. Pek çok büyük pazarlama şirketi varolan televizyon reklamcılığı modeline ilişkin hayal kırıklığını dile getirmiş bulunuyor. Yeni ürünü Pepsi One ile Pepsi-Cola Company televizyon reklamcılığını tamamen terk edeceğini açıkladı. TNS Media Intelligence'a göre şirket televizyon reklamlarına her zamankinden daha fazla yatırım yapmış olmasına rağmen 2001-2004 arası piyasa payında küçülme yaşadı.
(Hürriyet)
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.