Magazin

Kışın hamile kalmayın

Kışın hamile kalmayın

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, kirli havanın hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerin çeşitli organlarında kalıcı hastalık ve sakatlıklara neden olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Çolakoğlu yaptığı açıklamada, hamilelikte ilk 3 ayın bebek için çok büyük önem taşıdığını belirterek, bu dönemde bebeğin dışardan gelecek etkilere karşı daha büyük risk altında olduğunu ifade etti.

Kirli su ve hava ile ilaç gibi benzeri unsurların bebeğe, gebeliğin ilk 3 ayında organları yeni oluştuğu için büyük zararlar verebileceğini anlatan Çolakoğlu, anne adaylarının ileride yaşanabilecek sağlık problemlerini önlemek için dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Havayı kirleten sanayi kuruluşlarının yakınlarında oturan hamilelerin oluşan kirlilik nedeniyle önemli ölçüde tehdit altında olduklarını vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

"Kirli hava ve suda bulunan toksit içeren maddeler anne karnındaki bebekler üzerinde çok zararlıdır. Bu maddeler bebeğin beyin, kalp gibi iç organlarının gelişimini etkileyerek ciddi hastalıklara neden olur. Çocuk ilerde kalp hastalıklarına yakalanabilir, beyin fonksiyonlarında sıkıntı yaşar ve kafa büyümesi, zeka geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gene bu aylarda benzer etkilere maruz kalan bebekler de lösemi hastalığına daha kolay yakalanabilir."

"KIŞIN HAMİLELİK DAHA RİSKLİ"
Ekonomik nedenlerle büyük kentlerde fuel-oil`den kömürlü kaloriferkazanlarına geçişlerde büyük artış olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, sitelerde katı yakıtla ısınmaya geçilmesinin de bebekler için büyük risk oluşturduğuna işaret etti.

Özellikle hamileliğinin ilk 3 ayını kış mevsiminde yaşayan annelerin bebeklerinin bu durumdan daha fazla etkileneceklerini dile getiren Çolakoğlu, "Böyle bir durumdan endişe eden annelerin bu dönemde sık aralıklarla doktor kontrolüne gitmesinde fayda var" dedi.

Hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük kentlerde, hamilelere riskli olarak nitelendirilen bu dönemde mümkün olduğu kadar az dışarı çıkmasını öneren Çolakoğlu, bu durumda çalışan annelerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Büyük şehirlerde kirlilik oranlarının çeşitli noktalardaki ölçümlerin ortalaması alınarak bulunduğunu anlatan Çolakoğlu, kirliliğin az ve çok olduğu bölgelerin ortalamasının düşük olmasının riski ortadan kaldırmayacağını savundu.

Yetkililer her ne kadar kabul etmeseler de, yoğun olarak kömürle ısınılan bölgelerde yaşayan herkesin bu risk altında olduğunu belirten Çolakoğlu, çözümün doğalgazın yaygınlaştırılmasından geçtiğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi`nin yaptığı gibi, hava kirliliği değerlerini gösteren cihazların kentin işlek semtlerinde herkesin görebileceği yerlere konulmasını isteyen Çolakoğlu, bu konuda şeffaf bir anlayışın herkesi önlem almaya iteceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 04.02.2003
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.