Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kişi başına 20 litre alkol tüketiliyor

Kişi başına 20 litre alkol tüketiliyor

Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Metin Kumal, Türkiye'de 1930 yılında kişi başına 1 litre, bugün ise 20 litre alkollü içki tüketildiğini söyledi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Metin Kumal, Yeşilay Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, gelişmiş ülkelerde sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullananların sayısının azaldığını, Türkiye'de ise arttığını ifade etti.

Sigara içme yaşları
Kumal, yapılan araştırmalara göre, 12-17 yaş grubundakilerin yüzde 36'sının, 18 yaş grubundakilerin yüzde 66'sının, 19-35 yaş arasındakilerin yüzde 55'ten fazlasının sigara içtiğini bildirdi.

Alkol kullanımında artış
Türkiye'de 2003 yılında günde yaklaşık 2.14 milyon litre alkollü içki tüketildiğini belirten Kumal, 1990 yılında kişi başına düşen alkollü içki tüketimi miktarının 12.5 litre, 2003 yılında ise 16.88 litre olduğunu ifade etti. Kumal, "Madde Kullanımı Profili 2003" verilerine göre de büyük şehirlerde uçucu madde kullanım yaşının 11, esrara başlama yaşının 16, ecstasy kullanım yaşının ise 17'ye kadar düştüğünü vurguladı.

Gençlerin merakı
Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerle mücadelenin temelinin, bu kötü alışkanlıklara hiç başlamamayı sağlamak olduğunu ifade eden Kumal, gençlerin merak ve özenti ile bu ağa düştüğünün unutulmaması gerektiğini kaydetti.
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.