Magazin

Kış, yaşama bağlılığı azaltıyor

Kış, yaşama bağlılığı azaltıyor

Kış mevsiminde intihar girişiminin arttığına dikkati çeken uzmanlar, ekonomik sıkıntının kışın daha fazla hissedildiğini, bunun da yaşama olan bağlılığı azalttığını açıkladı.

Konya Numune Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi doktorlarından Mehmet Uçar, bin 200 kişi üzerinde yaptıkları anket çalışmasında genellikle 12-24 yaş arası kişilerin daha sık bunalıma girerek intihar ettiklerinin ortaya çıktığını kaydetti.

Her gün Numune Hastanesi'ne ortalama 4-6 kişinin intihar girişiminde bulunması nedeniyle getirildiğine dikkati çeken Dr. Mehmet Uçar, "Yaptığımız anket sonuçlarına göre bu kişilerin intihar girişimi nedenlerinin başında ekonomik sıkıntıları geliyor. Özellikle kış aylarında kendini daha çok hissettiren ekonomik sıkıntı kişilerde yaşama bağlılığı azıltığı için intihara yöneltiyor" dedi.

Bölgede intihar nedenleri arasında 2'nci sırayı aile içinde yaşanan sorunların aldığını vurgulayan Dr. Uçar, şunları söyledi: "Gelin ile kaynana anlaşmazlıkları, karı- koca kavgaları ve kardeşlerin anlaşamaması intihar enedenleri arasında önemli yer tutuyor. Bunları sırasıyla aşk ayrılıkları ve ailelerin eğitim baskıları takip ediyor. Çok duygusal ve iradesi zayıf olanlar küçük ayrılıklarda bile intihar girişiminde bulunurken okul konusunda yapılan baskılarda öğrencilerin intihara yönelmesine neden oluyor."

İntiharlarda öncelikli olarak ilaç kullanıldığınında belirlendiğini kaydeden Dr. Uçar, "Kişiler kolay ulaştıkları için daha çok kullandıkları ilaçları ya da evde kullanılan diğer zehirli maddelerle intiharı tercih ediyor. Kişileri ihtihardan uzaklaştırmanın yolu eğitimin yanısıra yaşadıkları öncelikli ekonomik sorunların çözümünden geçiyor" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 21.01.2003
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.