Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kış mevsiminde cilde dikkat

Kış mevsiminde cilde dikkat

Atatürk Üniversites Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Teoman Erdem, kışın güneşli havaların az olması, stres ve soğuğun etkisi ile sivilce ve bazı cilt hastalıklarında artış olduğunu söyledi.

Kış aylarından en çok yaşlılar, çocuklar, otopikler ve derisi kuru olanların etkilendiğini kaydeden Doç.Dr. Teoman Erdem, çoğu insanın kışın derilerine kuruma olduğunu belirterek, "Vücudun nem ve yağ oranı daha düşük olan eller, ayaklar, yüz ve dudaklar gibi bölgelerinde kuruluk daha fazla belirgin" dedi.

Nemlendiricilerden başka koruyucu önlem alınmadan dışarı çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyilmesi ve mutlaka eldiven kullanılmasının yararlı olacağını sözlerine ekleyen Doç.Dr. Erdem şunları söyledi:

"Evlerin nemlendirilmesi önemlidir. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu sobaların üzerine bir demlik su konularak odanın nemlendirilmesi gerekli. Günde en az 1 - 1.5 litre su içilmesi de derideki nem oranını artıracaktır. Kışın derimizi tehdit eden en önemli faktörlerden biri de hava kirliliğidir. Özellikle kirli havaya daha fazla maruz kaldığı için saçlarımız daha fazla etkilenir.

Kışın saçlarda kuruma, kepeklenme ve dökülme olabilir. Bu etkiden kurtulmak için bere veya şapka kullanılması iyi olur. Bundan başka saçların ve vücudun düzgün aralıklarla yıkanıp temizlenmesi gerekir.Bu mevsimde sivilceler iyice artar."
(AA)
Yayın tarihi: 26.11.2002
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.