Magazin

Kış mevsimi kilo aldırıyor

Kış mevsimi kilo aldırıyor

Kış aylarının kilo almak için elverişli olduğu belirtildi. Konya SSK Hastanesi diyet uzmanı irin Kayhan Eser, soğuk hava nedeniyle normale dönmekte zorlanan vücut ısısı nedeniyle dengesi bozulan metabolizmanın gereğinden fazla besin alma ihtiyacı hissettirdiğini söyledi.

Eser, "Soğuğa karşı değişmeye başlayan vücut, normal ısısına dönmek için gereğinden fazla besin ihtiyacı hissettirir. Bu kiloya neden olur" dedi. Bir çok insanın kış mevsiminde istemeden kilo aldığını hatırlatan irin Kayhan Eser, vücudun kilo alma alışkanlığı kazanması sonucunda bazı hastalıklara da davetiye çıkaracağını belirterek şunları söyledi:

"Çoğu insan kışın en az 5 kilo almaktadır. Bunun sebebi vücut ısısı nedeniyle fazla ihtiyacıdır. Alınan fazla kilo nedeniyle yüksek tansiyon, şeker, çeşitli kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkları beraberinde getirmektedir. Kış aylarında özellikle hamurlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Akşam geç saatlerde yemek yeme isteği önlenmeli. Günü sebze ve meyve ağırlıklı besinlerle geçiştirmek kilo almayı önler. Kısaca kış aylarında beslenmeye dikkat etmeli."
(DHA)
Yayın tarihi: 13.01.2003
396
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.