Magazin

Kış kel sayısını patlatıyor

Kış kel sayısını patlatıyor

Banyo yapma sıklığının yaza göre azaldığı kış aylarında, özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerde saç dökülme oranı artıyor. Uzmanlar saçların haftada 3 kez yıkanmasını salık veriyor.

Konya Numune Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Çolakoğlu, saçın bir tek telinin normalde ortalama 3-4 yıl ömrü olduğunu belirterek, saçın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesinde katılımsal faktörler kadar bakımın da büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Sağlıklı saç için öncelikle sağlıklı bir deriye sahip olmak gerektiğini belirten Çolakoğlu, yazın terlemeye bağlı olarak sıklıkla banyo yapılmasının saçları ve saç diplerini güçlendirdiğini, kış aylarında ise soğuk hava nedeniyle saç bakımı yapmanın kimi zaman zorlaştığını belirterek, şunları söylüyor:

"Soğuk hava, saçın tutunduğu deride bulunan kılcal damarlarda büzüşmeye neden olur. Hacimleri küçülen damarlar saç hücrelerine yeterli miktarda kan gönderemezler. Uzun süre soğuk havaya maruz kaldığı için yeterince beslenemeyen kök hücrelerindeki saç telleri yıpranır ve dökülür. Bu nedenle kış aylarında saç derisinin bere ya dakaşkolla soğuğa karşı korunması saç dökülmesini önemli ölçüde azaltır.

Haftada 3 kez yıkamak gerekiyor
Saçın sağlıklı olabilmesi için en önemli unsurlardan biri saç derisindeki gözeneklerin sürekli açık kalmasıdır. Saçlar uzun süre yıkanmazsa, saç diplerinde deri artıkları ve yağlar birikmeye başlar. Kışın havada yoğun olarak bulunan egzoz ve baca dumanının da etkisiyle bu yağ tabakası yoğunlaşarak, gözenekleri tıkayıp cildin hava almasını engeller. Bu nedenle cildi ve buna bağlı olarak saçı yağlı olan kişilerin, kış aylarında en az haftada 3 kez saçlarını yıkamaları gerekir."

Şampuanı iyi ayarlayın
Saçların sık yıkanmasının yararlı olduğunu ancak, her seferinde şampuan kullanmanın da saç dökülmelerine neden olabileceğini dile getiren Çolakoğlu, "Özellikle gün içinde birden fazla yıkamalarda şampuan kullanılmaması gerekir. Saç dibinden temizlenmesi oldukça güç olan etkili şampuanlar, sık kullanıldığında saç diplerindeki yağ tabakasını artırıcı etki de yapabilir. Saçlarını sık yıkayan kişilerin temizleyici madde etkisi az olan şampuanları tercih etmelerinde yarar var" diyor.
Yayın tarihi: 17.09.2003
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.