Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kış hastalıklarına dikkat!

Kış hastalıklarına dikkat!

Doktorlar, soğuk havaya bağlı olarak yakalanılan nezle, larenjit gibi hastalıkların önlem alınmaması durumunda kronikleşebileceğini belirtiyor.

Enfeksiyon hastalıkları, özellikle çocuk, yaşlı ve hamileler ile kronik sağlık sorunları olanlar açısından risk oluşturuyor.

Vücut direnci düşüyor
Kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için vücudun daha fazla enerji harcadığına dikkat çeken doktorlar, bu enerji ihtiyacını karşılama çabasındaki vücudun direncinin düştüğünü ve enfeksiyonlara yatkın hale geldiğini belirtiyor. Yakalandığı kış hastalığının kronikleşme tehlikesi bulunanları ise astım, böbrek, diyabet ve kalp hastaları ile by-pass geçirenler oluşturuyor. Kışın artan hava kirliliği de soğuklarla birleşince tehlike büyüyor.

Ölüm nedeni olabilir
Doktorlar, kış mevsiminde artış gösteren ve iyi tedavi edilmediğinde ölüme bile yol açabilen hastalıkların başında zatürrenin geldiğini belirterek, ABD'de bile halen ölüme yol açan hastalıklar arasında, zatürrenin 6'ncı sırada olduğuna işaret ediyorlar.

Korunma şekilleri
Doktorlar, kış hastalıklarına karşı yurttaşlara, şu uyarılarda bulunuyor:

 • Özellikle kış aylarında öğünler muntazam yenmeli. Vücuda enerji verecek yiyecekler tercih edilmeli.

 • Hamile olanlar toplu yerlerden uzak durmalı, hatta takmalı.

 • Kalp hastalığı olanlar soğukta yürümemeli.

 • Astımı olanlar, hava kirliliği ve soba, kömür etkisinden kaçınmalı.

 • Yüksek tansiyonu olan yurttaşlar da direnç artsın diye diyetlerini bozmamalı, tuzlu yemekler yememeli.
 • 336
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.