Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kış hastalıkları hala pusuda

Kış hastalıkları hala pusuda

Kış günlerinde 7'den 70'e, kadın-erkek, hepimiz çeşitli sağlık sorunlarına karşı daha dikkatli ve hazırlıklı olmak zorundayız.

Özellikle çocuklarımızı mevsimin getirdiği sorunlardan korumalıyız.

Yavrunuzu kat kat giydirmeyin
Bebekleri ve de çocukları soğuk algınlığından korumak için neler neler yapıyoruz ama sonuç yine değişmiyor. Üç yaşından küçük olan çocukların bir yıl içinde 8-10 kez soğuk algınlığı geçirmeleri kaçınılmaz. Ancak küçük yaşlarda sık sık soğuk algınlığına yakalanmanın bir de sevindirici özelliği var.

Araştırmacılar, erken yaşlarda çok sık soğuk algınlığına yakalanan çocukların ileri yaşlarda çok seyrek hastalandıklarını saptamışlar. Çocukların bağışıklık sistemi, zamanla soğuk algınlıklarına karşı etkili bir savaş vermeyi öğreniyor. Çocuklarda soğuk algınlığı 7-10 gün sürebiliyor. Bu sürenin sonunda, çocuk hala sağlığına kavuşmamışsa, doktor kontrolü gerekecektir. Çocuğa antibiyotik tedavisi uygulamak çok yanlıştır.

Çocuğun bu dönemde iştahı olmasa da onun iyi beslenmesine dikkat edilmeli. Ateşi yükselir endişesiyle çocuğu aç bırakmak, hastalığın geçmesini geciktirir. Büyükannelerin tavsiyesine uyup, hasta çocuğa tavuk suyu çorbası içirilmeli. Çocuk hastalanmasın diye, onu dışarı çıkarırken, kat kat giydirmenin yararı değil zararı vardır.

Aman çocuğa ilaç verirken dikkat
* Çocuğunuza ilaç verirken, yetişkinler için hazırlanmış dozun yarısını kullanmak doğru olmaz. Doktora danışmadan ilacın dozunu artırmak da aynı derecede sakıncalıdır.

* Çocuğun içmesi gereken şurubun miktarını prospektüste belirtilen ölçeğe göre ayarlamalısınız.

* Çocuğunuza birden fazla ilaç vermeniz gerekirse, doktorla görüşüp, ilaçların kullanılma zamanlarını saptayın.

* Aşağı yukarı aynı maddeleri içeren iki ilacın kullanılması, sakıncalıdır.

Menenjitin yaş sınırı yok
Kış aylarında, kundaktaki bebekler dahil, herkes için menenjite yakalanma ihtimali yüksek oluyor. Bu nedenle menenjiti iyi tanımakta yarar var. Bir virüs hastalığı olan menenjit, yetişkinlerde boyunda sertleşme, yüksek ateş, geçmek bilmeyen başağrısı, sırtta ve eklemlerde ağrılar, uyku hali, parlak ışıklardan rahatsız olmak, titreme, solunum zorluğu ile kendini belli eder.

Vücutta kırmızı ya da koyu pembe lekelerin oluşması da hastalığın habercisidir. Özellikle bu lekelerin üzerine bir cam bardakla bastırıldığı zaman, lekelerde renk değişikliği olmazsa, menenjit ihtimali kuvvetlidir. Bebeklerde, bu belirtilere iştanhsızlık ve nefes alma zorluğu da eklenir. Menenjitin erken teşhisi tedaviyi kolaylaştırır. Menenjit, tehlikeli bir hastalıktır. İhmale gelmez.
(Hürriyet)
289
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.