Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kış depresyonuna dikkat edin

Kış depresyonuna dikkat edin

Nisan-Ekim ayları arasında dinamik, dengeli ve enerji dolu olan bazı insanların kış aylarında kendilerini sürekli yorgun ve karamsar hissedebildiği belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur yaptığı açıklamada, kışın yaklaşmasıyla tehlike oluşturan gribin yanı sıra "kış depresyonu"nun da insanları bekleyen diğer önemli bir sorun olduğunu kaydetti.

İlkbahar ve Sonbahar`ın başlarında dinamik, dengeli ve enerji doluolan insanlarda, kış mevsiminin başlamasıyla ve güneş ışığının az gelmesiyle bir gevşeme meydana geldiğini belirten Kucur, bu dönemde çok sayıda kişinin kendisini sürekli yorgun, aç ve morali bozuk hissedebildiğini söyledi.

Bu mevsimsel ruh hali rahatsızlığının "kış depresyonu" olarak adlandırıldığını ve sorumlusunun (epifiz) bezi olduğunu anlatan Kucur şunları ifade etti: "Beyindeki bu fındık büyüklüğündeki organın ruhsal durum üzerinde önemli bir etkisi vardır. Melatonin üretir ve bu hormonun etkisi yatıştırıcı tabletlerinkine benzer. Hareketsizleşir, ruh halini olumsuz yönde etkiler, uykulu ve yorgun yapar. Çoğu zaman 10-12 saat uyuduğumuz halde dinlenemeyiz. Zihinsel ve bedensel verimlilik bitme noktasına gelir."

KIŞ DEPRESYONU`NDAN KURTULMAK İÇİN
Kış aylarında, gerekli olan aktivite ve mutluluk hormonlarını üretmek için, ışıklı ortamda bulunulması ve gündüzleri yürüyüşlere ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Kucur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu aylarda depresyon, ilgi kaybı, iştahsızlık, hissizlik, bedensel bitkinlik ve karamsarlık gibi durumlarla kendini belli eder. Bu durumda, özellikle kuruyemiş gibi enerji veren gıdaların tüketilmesi depresyon tehlikesini düşürmektedir."

Kendini kötü hissedenlerin sürekli sosyal ortamlara girmesini ve kendisini bu durumdan kurtarması gerektiğini de vurgulayan Kucur, "Eğer depresyon ilerlemiş ve kişi kendini daha kötü hissediyorsa hemen bir hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde düzelmesi oldukça zor olan sonuçlar ortaya çıkabilir" diye konuştu.
332
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.