Magazin

Kış bitti, çaresi yeni geldi

Kış bitti, çaresi yeni geldi

Moskova'da 'kar kursu' alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gelecek yıl buza karşı tuz değil kalsiyum klorür kullanacak. Kar lastiği de zorunlu hale geliyor.

Beyaz afet sonrası kışla mücadele tekniklerini incelemek üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi mühendisleri, karla mücadelede kullanılacak tekniklerin listesiyle döndü.

İstanbul'da bir daha kar felaketi yaşanmaması için hazırlanan rapora göre, 14 milyon nüfusu ve 125 semt yerleşimiyle İstanbul'a benzeyen Moskova'da kasım-nisan ayları arasında karla mücadelede, 200 bin ton çözeltikatı kimyasal madde kullanılıyor ve 7 bin araçla 20 milyon metreküp kar nakli yapılıyor. İstanbul'daysa kasım-mart ayları arasında 45 gün süreyle 60 bin ton katı kimyasal kullanılıyor ve 303 araçla 70 bin metreküp kar naklediliyor. Moskova'da iki metreye ulaşan kar kalınlığı, İstanbul'da 0-40 cm arasında değişiyor.

Rapor, Moskova'daki kar öncesi önlem ve kar sonrası iki aşamalı nakliye çalışmaları, gelecek kış İstanbul koşullarına uyarlanarak uygulanacak. Buna göre İstanbul'da buzlanma tehlikesine karşı sabah 06.00'dan önce yollara, buz önleyici sıvı kimyasal olarak kalsiyum klorür dökülecek.

Yeni araçlar alınacak
Trafiğin olduğu yollardaysa, kar kalınlığı iki cm olana kadar modifiye kalsiyum klorür eriyiği dökülecek. Katı kimyasal olarak ise granüle edilmiş kalsiyum klorür kullanılacak. Yağış sonrasındaki çalışmalarda önceden belirlenen toplutaşıma araç durakları, metro istasyonları, yaya geçitleri, hastaneler ve iş merkezlerinde kar nakli yapılacak. Zincirsiz
araçların trafiği kilitlemesini önlemek için kökten bir çözüm olarak, yönetmelikte değişiklik yapılarak kasım-mart aylarında kar lastiği zorunluluğu getirilecek.

Elindeki 340 araçtan sadece sekiz kar küreme ve 20 tuz serpme aracı olan belediye, bu sayıyı 100'e çıkartacak. Elindeki araçları bu amaçla kullanamaması durumunda Moskova'da kullanılan kar araçlarından alacak olan belediye, araçları dört mevsim kullanılabilir olma özellikleri nedeniyle tercih ediyor. Küreme, tuz serpme aleti çıkartılarak uygun aparatlar takılan araçlar, itfaiye, temizlik, nakliye, kanal temizleme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Kalsiyum klorür nedir?
Moskova'da karla mücadelede kullanılan kalsiyum klorür, eksi beş dereceye kadar olan hava sıcaklığında, kar yağışından bir saat kadar önce metrekareye 40 mililitre gelecek şekilde yola dökülüyor. Bu sayede yol ne kar, ne de buz tutuyor. Kalsiyum klorürün, temin kolaylığı, her türlü araçla yollara rahatlıkla püskürtülmesi, ve İstanbul'da sıcaklığın eksi beş derecenin altına çok fazla düşmemesi gibi etkenlerden dolayı tercih edileceği kaydedildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.03.2004
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.