Magazin

Kırmızı kadar yararlı beyaz şarap

Kırmızı kadar yararlı beyaz şarap

Seçilmiş beyaz üzümlerden yapılan ve normalden dört kat fazla polifenol içeren ''Paradoxe Blanc'' adlı Chardonnay türü beyaz şarap üretildi.

Sağlık için kırmızı şaraptan çok daha yararlı olan bir beyaz şarap türü üretildi. New Scientist Dergisi ''Paradoxe Blanc'' adlı Chardonnay türü şarabın özel seçilmiş beyaz üzümlerden yapıldığını ve normalden dört kat fazla polifenol içerdiğini yazdı.

Polifenol, bir antioksidan olarak görev yapıyor ve yaşlanma etkenlerine karşı koruyor. Yeni beyaz şarabın yaratıcısı olan Montpellier Üniversitesi'nden Pierre-Louis Teissedre, Paradoxe Blanc'ın damarlardaki yağ birikmelerine karşı da etkili olduğunu söyledi.

Araştırmalar, ılımlı derecelerdeki alkol tüketiminin özellikle kalp hastalıklarına karşı etkili olduğunu gösteriyor. Kırmızı şarabın ise polifenol zenginliği nedeniyle sağlık için iyi olduğu belirtilıyor. Paradoxe Blanc, bazı şeker hastalığı türleri için tasarımlandı.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.12.2002
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.