Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kırkpınar Yunan, İslam'a aykırı

Kırkpınar Yunan, İslam'a aykırı

Güreş sporu üzerine çok sayıda araştırması bulunan Gazi Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Özbay Güven, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Yunan kültürüne ait olduğunu ve İslam'a aykırı unsurlar taşıdığını öne sürdü.

Kırkpınar'ın tarihiyle ilgili anlatılanların gerçeği yansıtmadığını iddia eden Prof. Dr. Güven, ''Yağlı güreş, Yunan kültüründen bize geçmiştir. Pehlivanlara İslami birer kahraman gözüyle bakılıyor. Oysa yağlı güreşlerde yapılan birçok hareket İslam'ın emrettiği kurallara uymaz. Pehlivanların giydiği ve kispet adı verilen giysinin içine el sokulması İslami değildir, caiz değildir. Bazı padişahların da pehlivan olduğu, yağlı güreş yaptığı ve kispet giydiği anlatıyor. Bunlar tamamen uydurmadır. '' dedi.

Prof. Dr. Özbay Güven'in bu yıl 24- 30 Haziran tarihleri arasında 641'incisi düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi yaptığı bu açıklamalar şok etkisi yarattı.

Kırkpınar'ın doğuşuyla ve Kırkpınar'la ilgili anlatılanların efsane olduğunu iddia eden Prof. Dr. Güven, ''Kırkpınar'ın başlangıç tarihi ve efsanesi tarihi bilgilere dayanmıyor. Uydurma bir şekilde günümüze değin ulaşmış bir hikayedir. Ancak bu efsane gerçeği yansıtmıyor. Yağlı güreş Yunan kültürü ile iç içedir. Yağlı güreş Yunan kültüründen bize geçmiştir'' dedi.

Dünyanın herhangi bir yerinde hiçbir kültürün bir günde doğmadığını söyleyen Prof. Dr. Güven, Edirne alındıktan bir gün sonra Kırkpınar'ın başlamasının gerçek olmadığını ifade ederek şöyle dedi:

"Kırkpınar efsanesinde 40 yiğidin ölene kadar güreştiği anlatılıyor. O halde nerede bu ölenlerin mezarı? Bilen varsa söylesin, kabirleri başına gidip dua etmek istiyorum. Sonraki yağlı güreşlerde neden hiç ölen olmamış."
Yayın tarihi: 05.06.2002
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.