Magazin

Kırışıklıklara A vitamini

Kırışıklıklara A vitamini

Sadece sağlıklı beslenmek, dinç bir dış görünüme sahip olmaya yeterli olmuyor. Birçok kozmetik firması, tüketicileri daha genç görünmek için doğal ürünler içeren tonik ve kremler kullanmaya teşvik ediyor.

Kozmetiklerde yavaş yavaş yer almaya başlayan C vitamini, bakır, yeşil çay, üzüm çekirdeği yağı, soya gibi doğal ürünler, kimyasal maddelerle dolu diğer ürünlere göre daha inandırıcı gelmekle birlikte,uzmanlar bu tür malzemelerin her zaman beklenen sonucu vermeyebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Torontolu dermatolog Dr. Lisa Kellett, ürünlerinde etkisi kanıtlanmış tek ürünün A vitamini olduğunu, bunun deri altındaki dokulara nüfuz ederek kırışıkların giderilmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Kellett, kozmetiklerdeki C ve E vitaminlerinin antioksidan özellik taşıdığını, bunun da cilt için faydalı olduğuna dikkat çekiyor. Torontolu uzman, ürün kullanıcılarının 20 yıl gençleşmek istediklerini, bunun da bir hafta içinde gözle görülür şekilde gerçekleşmesini beklediklerini kaydederek, bunun pek kolay olmadığı uyarısında bulundu.

Kellett, ideal görünümlü bir cilde sahip olmak için titanyum ya da çinko oksit içeren güneş kremi, temizlik için C ya da E vitamini içeren nemlendirici, gece kremi olarak da A vitamini kullanılmasını önerdi. Bu arada Kanada'da 1300 arasında yapılan kamuoyu araştırması, yüzde 90'lık bir çoğunluğun cilt bakım ürünlerinin muhtemel etkilerinin abartıldığı düşüncesinde olduğunu ortaya koydu.
Yayın tarihi: 30.08.2003
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.