Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kırılmayan camdan okullar yapılsın

Kırılmayan camdan okullar yapılsın

İlköğretim okulu öğrencileri, Meclis Başkanı Ömer İzgi'yle sohbet etti. Minikler, İzgi'den 'kırılmayan camdan yapılan, bulutları kolay görebilecekleri' okullar istedi.

TBMM Başkanı Ömer İzgi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle katıldığı Gazi Üniversitesi Vakfı İlköğretim Okulu'nun kutlama etkinliğinde öğrencilerin birbirinden ilginç soru ve tanımlamalarıyla karşılaştı.

İzgi'nin 'Okullar nasıl olmalı?' sorusuna bir öğrenci, 'Okullar kırılmayan ve güneşi geçirmeyen bir camdan olmalı. Kafamızı kaldırdığımızda bulutları görmeliyiz. Tavan açık olabilir. Başımızı kaldırdığımızda bulutları görürüz, canımızın sıkılması geçer' yanıtını verdi.

Aynı soruya bir başka öğrenci, 'Okulumdan memnunum ama öğretmenler üç işi birden yapmaya çalışıyorlar. Hem telefonla konuşuyorlar, hem yazı yazıyorlar, hem de birisiyle konuşmaya çalışıyorlar' yanıtını verdi.

UZAYDA DA KUTLANSIN

İzgi'nin sorularına minik öğrenciler şu yanıtları verdi:

Siz Meclis Başkanı olsaydınız ne yapardınız?

Hastanelere giderdim. Yeşil kartı kaldırırdım, çünkü bundan zenginler de yararlanıyor. Çalışanla çalışmayan arasındaki maaş farkını kaldırırdım. Çünkü çalışanlara gerçek hakkı verilmiyor.

Doğru, benim beceremediğim bir işi dile getirdiniz. Ücret dengesizliği ıstırap veriyor. Büyüklerden ne bekliyorsunuz?

Ekonomik krizden kurtarmalarını bekliyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl kutlanmalı?

Her yıl aynı şeyler oluyor. Şiirler okunuyor. Türkiye içinde de çocuklar başka yerlere gitmeli. Ve bir teknoloji bulunabilirse, uzayda da kutlanmalı.

Miniklere 'tahakkuk'lu-'tüyo'lu yanıt

İzgi, torunu Ayyüce Sarıca'nın da aralarında olduğu öğrencilerin sorularını şöyle yanıtladı:

Ayyüce- Siz bir çocuk olsaydınız nasıl bir dünya isterdiniz?

Böyle zor bir soruyu soracaktın da, seninle yakınlığımız var, daha önce bana tüyo verseydin olmaz mıydı kızım? Ben çocuk olsaydım, özlemlerimin tahakkuk etmesini isterdim. Tahakkuk ettirmeyenlerden yaşça büyük olanları da suçlamaktan geri kalmazdım. (Neden doğayı bu şekilde tahrip ettiniz?) derdim. (Neden batılı çocukların sahip olduğu haklara beni kavuşturmadınız?) derdim.

Bize nefes alınabilir bir doğa bırakmak için neler yapıyorsunuz?

Eyvah. Beni yüreğimden yaraladın. Benim çocukluğum döneminde gerçekten güzel bir doğaya sahiptik. Bugün çocuklarımıza benim dönemimdeki doğanın güzelliğini sunamadık.
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.