Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kiremitçi'nin romanı çıktı

Kiremitçi'nin romanı çıktı

Tuna Kiremitçi'nin yeni romanı 'Yolda Üç Kişi', raflardaki yerini aldı.

İlk romanı 'Git Kendini Çok Sevdirmeden'le aylarca çok satanlar listesinden inmeyen, 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var'la başarısını perçinleyen Tuna Kiremitçi'nin yeni romanı 'Yolda Üç Kişi', raflardaki yerini aldı. Doğan Kitap'tan çıkan romanda Kiremitçi, hayatın ilk basamaklarındaki Yakup, gazeteci Leyla ve onun kocası Halil'in farklı yollarda ilerleyip zaman zaman kesişen hikâyelerini anlatıyor.

Kiremitçi'nin önceki romanlarında olduğu gibi kırgın karakterler yarattığı roman, farklı bir üsluba sahip. Leyla, Halil ve Yakup karakterleri aracılığıyla okurunu bir yolculuğa çıkaran Kiremitçi, yolculuk sırasında okura hem soluk aldırmak hem de yazarla arasında bağı hatırlatmak amacıyla kısa molalar veriyor ki, bu onun ilk iki romanında rastlamadığımız bir tarz.

Cuma günü çıkacak Radikal Kitap'taki röportajında Sema Uludağ'ın sorularını yanıtlayan Tuna Kiremitçi, okur ile yazar arasında göz ardı edilmemesi gereken bir bağ olduğunu söylüyor. Kitabında siyasal olayların insan ilişkileri üzerindeki etkisini ön plana çıkaran Kiremitçi, yazarların siyasal roman kaleme alarak değil, ortak bilinçaltına seslenerek toplumsallaştığına inanıyor.

Romanın üç kahramanı beraber yol alıyor ama aynı yolda gitmiyorlar. Aynı yolda iki kişinin yürümesinin imkansız olduğunu belirten Kiremitçi, şöyle devam ediyor: "Aynı yolda olsak bile, o yol kendi kişisel tarihimize göre farklı anlamlar ifade ediyor. Yakup, benim kuşağımdan bir karakter. Leyla ve Halil ise benden yarım kuşak büyük, 78 Kuşağı'ndan. İlişkide olduğum kişiler, genellikle bu iki kuşaktandı ve tarihle, toplumla ya da siyasetle ilgili ilk fikirlerimde onlarla yaptığım sohbetlerin etkisi oldu.
Yolda Üç Kişi/Tuna Kiremitçi/Doğan
(Radikal)
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.