Magazin

Kimyasal savaşa çamaşır sulu önlem

Kimyasal savaşa çamaşır sulu önlem

Kimyasal saldırıya karşı en ucuz ve basit önlemin çamaşır suyu ve sabun olduğu ileri sürüldü. Yakıcı, boğucu, sinir, kan zehirleyici, kusturucu, gözyaşartıcı, uyuşturucu ve benzeri gazlarla karşılaşanların gözlerini ve vücutlarını bol sabunlu suyla yıkamaları önerilirken, sığınak ve odaların kapı ile pencerelerine sulandırılmış çamaşır sulu bez konulması, sızıntı olan bölgenin de sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkanması istendi.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığınca yayınlanan, kamu-kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara dağıtılan `Kimyasal saldırı maddelerine karşı korunma önlemleri' konulu broşürde, kimyasal bir saldırı anında önceden hazırlanmış sığında odası ve sığınakların kapatılmış kapı ve pencere aralıklarına, çamaşır suyuna batırılmış bez veya battaniye örtülmesi, sızıntı olan bölgenin sulandırılmış çamaşır suyuyla yıkanması önerilidi. Kimyasal saldırıya karşı öneriler, şöyle:

"Sıvı kimyasal savaş maddeleri cilt tarafından emilme yoluyla, tahriş ve yaralara yol açar. Düşük dozda kirlenen arazilerde fazla süre kalındığı takdirde gerek solunum, gerekse cilt tarafından emilme fazla olacağından zayiatlara neden olurlar. O nedenle ev ve işyerlerinizin iç kısımlarda penceresi az olan bir odasını sığınma yeri olarak hazırlayın.

Sığınma yerine dışardan içeriye gaz sızmasını önlemek için bant, sünger, macun ile kapatın. Kapatılmış sığınma odasının pencere ve kapı aralıklarına ek önlem olarak sulandırılmış çamaşır suyuna batırılmış bez ve battaniye koyunuz. Sızıntı olan bölgeleri sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkayın. Gazdan gözünüz etkilenmişse bol sabunlu suyla yıkayın. Yüzünü, kulağını, boynunun sabunlu bezle temizleyin. Gazdan etkilenen kişiye sigara ve alkol kullandırmayın. Gaz bulaşan elbisenizi atın. Elbise dışında kalan çıplak deriye koruyucu merhem sürün veya pudra dökün.''
(DHA)
Yayın tarihi: 15.02.2003
558
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.