Magazin

Kimyasal saldırıda ilk önlem: Yıkanmak

Kimyasal saldırıda ilk önlem: Yıkanmak

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Seçgin Söyüncü, kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı yapılabileceklerin sınırlı olduğunu belirterek, "En önemlisi kimyasal saldırıda anında müdahaledir'' dedi. Dr. Söyüncü sinir gazı, boğucu gaz ve yakıcı gaz karşısında ilk önlem olarak elbiselerin hemen çıkarılıp, bütün vücudun sabunlu suyla yıkanması gerektiğini ifade etti.

Kimyasal silaha karşı alınacak bu ilk önlemin ardından hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Söyüncü, "Kömürü beze sarıp koklamak ya da çamaşır suyunu bir beze döküp koklamak son derece yanlış. Kimyasal silahlar sinirleri ve solunum yollarını etkilediği için bu tip yanlış hareketleri yapmak, solunum yollarının daha çok tahriş olmasına neden olur'' diye konuştu.

BİYOLOJİK SİLAHA KARŞI
Dr. Söyüncü, Irak savaşı sırasında kullanılabileceği söylenen biyolojik silahların ise veba, çiçek, şarbon ve burcella virüsü ya da bakterilerinden oluşabileceğini belirterek, "Bu durumda ise yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Virüs ve bakteriler salgınları beraberinde getirir. Böyle bir durumda bölgede acil sağlık önlemleri alınır'' dedi.

Yıllar önce tüm dünyadan hemen hemen silinen çiçek hastalığına karşı ilaç firmalarının yeniden aşı üretmeye başladığını belirten Dr. Söyüncü, şunları söyledi: "Çiçek aşısı bir dönem tüm çocuklara yapıldı ancak aşının koruyuculuğu 5 ile 10 yıl arasında değişiyor. Bu nedenle riskli kişilerin çiçek aşısı yaptırmasında yarar var. Veba, şarbon ve brucella ise aşısı olmayan hastalıklardır. Antibiyotik ile tedavi edilebiliyor.''

DEKONTAMİNASYON ODASI
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde kimyasal zehirlenmelere karşı bir dekontaminasyon odası bulunduğunu ifade eden Dr. Söyüncü, "Ancak buraya kişileri tek tek alabiliyoruz. Görevliler özel giysiler içinde zehirlenen kişiyi, özel solüsyonlarla yıkıyor'' dedi.

Dr. Söyüncü, 11 Eylül saldırısının ardından şarbonlu mektup ya da şüpheli paket nedeniyle başvuran 15 kişiye burada ilk müdahalenin yapıldığını da sözlerine ekledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 20.03.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.