Magazin

Kimyasal ilaçlar kansere yol açıyor

Kimyasal ilaçlar kansere yol açıyor

Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sezgin Uzun, kimyasal ilaç ve gübre kullanılarak yetiştirilen sebze ve meyvelerin kansere yol açtığını söyledi.

Kastamonu Ziraat Odası'nca düzenlenen "Kastamonu'da Organik Tarıma Doğru" konulu seminerde konuşan Doç. Dr. Sezgin Uzun, kimyasal ilaç ve gübreyle yetiştirilen ürünlerin kansere yol açtığını söyledi. Uzun, kimyasal ilaç ve gübre kullanılarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri tüketenlerin, organik gübre kullanılarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri tüketenlere göre 6 kat daha fazla kanser hastalığına yakalandığını anlattı.

İnsanların besin seçimi yaparak kanserden korunabileceğini belirten Doç. Dr. Sezgin Uzun, şöyle devam etti: "İnsanlar daha çok verim almak için kimyasal gübrelere ve kimyasal ilaçlara yöneliyor. Bu insan neslinin sorununu hazırlıyor. Türk çiftçisi kimyasal gübrelerle toprağını bilmeden erozyona uğratıyor. Yer altındaki değerli su kaynaklarını zehirliyor. Yani kansere zemin hazırlıyor. Ben şahsen çocuklarımın geleceğininden endişe etmeye başladım. İnsanların geleceğini korumak için organik tarım şart."

Karadeniz Bölgesi'nde fındık ve tütünde daha çok kimyasal ilaç ve gübre kullanıldığını belirten Uzun, Karadeniz Bölgesi'nde doğan çocukların diğer bölgelere oranla daha fazla lösemili olduğunu buna da kimyasalların neden olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerin hızla kimyasal gübre ve ilaç kullanmaktan kaçtığını da ifade eden Doç. Dr. Sezgin Uzun, şöyle konuştu: "Haşereli böceklere karşı kullanılan kimyasal ilaçların ham maddesinin sarımsak olduğunu görüyoruz. Çinliler, kimyasal ilaç kullanma yerine tarlalarının etrafına sarımsak dikiyor. Biz de hemen haşereleri yok etmek için kimyasal ilaca koşuyoruz. Oysa Kastamonu çiftçileri diğer bölgelerdeki meslektaşlarına göre çok şanslılar. Çünkü bol miktarda sarımsak yetişiyor. Sebze ve meyve yetiştirdikleri bahçelerin etrafına belirli aralıklarla sarımsak dikseler zaten haşereler olmayacak."
(aa)
(DHA)
Yayın tarihi: 21.10.2002
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.