Magazin

Kimyasal gazlara karşı pudra

Kimyasal gazlara karşı pudra

Kimyasal gazların cilde temas etmesi halinde pudra, un ve toprakla etkisiz hale getirilebileceği ileri sürüldü.

Kimyasal silahlar üzerine araştırma yapan Selçuk Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Emine Özcan, kolay elde edilmesi nedeniyle kimyasal silahlarda hardal gazının kullanıldığını belirtirken şunları söyledi:

"Hardal gazının etkisini azaltma yöntemlerinden biri de bol sıcak su ve deterjandır. Gazının vücuda temas etmesi halinde ilk yapılacak iş, vücuda un, pudra ve toprak sürmektir. Vücuttaki gazların azalmasına yol açan bu yöntemden sonra vücut sıcak su ve deterjan ile yıkanmalıdır. Çünkü deterjandaki kimyasal bileşenler gazları ayrıştırır. Ayrıca çamaşır suyunun da gazlar üzerinde yok edici etkisi vardır. Hardal gazı 30-40 yıl sonra bile etkisini sürdürür. Solunum yoluyla akciğerlere temas etmesi durumunda ise öldürücüdür."

Doç.Dr. Özcan, Hardal gazının 2-30 dakikada zehirlediğini, belirtilerinin salya ve burun akması, görme bozukluğu, göğüs ve baş ağrısıyla başladığını vurgularken, "Vücutta kasılma başlar. Kramplar oluşur, göz sulanır ve kişiyi uzun süre kıvrandırır. Bir süre sonra şuur kaybolur ve sinir sistemi altüst olurken, felç ederek, öldürür. Gazlar, solunum yoluyla akciğerlere geçerse, kurtulma şansı yoktur. Akciğerlere etki ederek kan yoluyla vücuda kısa sürede yayılır" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 22.02.2003
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.