Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kimisi erkek birası, kimisi genç kimi futbolsever, kimi eğlence

Kimisi erkek birası, kimisi genç kimi futbolsever, kimi eğlence

Yazın gelmesiyle üretici ve ithalatçı firmalar yeni biralarını da piyasaya sürdüler. Farklı yaş gruplarına, farklı ilgi alanlarına ve zevklere göre değişik markalarda biralar rafları dolduruyor.

Tütün ve Alkol Piyası Denetleme Kurulu'nun verilerine göre şu anda Türk tüketicisinin beğenisine sunulan 109 çeşit bira var.

Bunların önemli bir kısmı yerli üretim, 25'i ithal. Bira ithal edilen ülkeler arasında Ukrayna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Singapur, İngiltere, İrlanda, Almanya, Rusya, Hollanda, Meksika var.

Farklı bira markaları farklı müşteri tiplerine hitap ediyor: Kimisi erkek birası, kimisi genç. Gece hayatından hoşlananlarınki ayrı, futbol meraklılarının ayrı. 20-25 yaşındaysanız başka bira içeceksiniz, 25-30 ise başka. Mesela 30'unuzu geçtiyseniz artık size ekstra alkollü lazım.

İlgi alanlarınıza göre de bira içebilirsiniz. Böylece sevdiğiniz takımı ya da sporcuyu da desteklemiş olursunuz. Hemen hepsinin farklı sponsorlukları var. Bazı markalar futbol meraklılarını hedefliyor, bazıları F1 fanatiklerini. DJ yarışması düzenleyen de var, festival sponsoru olan da.

Kim ne içiyor
Carlsberg: 23-35 yaşları arasında, üniversite sonrasının hareketli yaşamından zevk alan, yeni insanlarla tanışmayı, yeni yerler keşfetmeyi seven kişilerin birası.

Budweiser: Sportif sponsorluk yoluyla yetişkinlere hitap ediyor. 1986 yılından bu yana FIFA Dünya Kupası organizasyonlarının resmi birası. Budweiser ayrıca İngiltere'nin en üst seviyedeki futbol ligini ifade eden F.A. Premier League (FAPL) organizasyonunun ve BMW Williams F1 Takımı'nın da sponsoru.

Efes Extra: Yüksek alkollü olması nedeniyle 18-35 yaş arası öne çıkmaktan hoşlanan erkeklerin birası.

Marmara 34: 18-45 yaş arasında, geleneksel değerlere sahip, tevazu sahibi erkeklerin birası.

Foster's: 18-35 yaş arası, eğlenceyi seven, arkadaşlığa ve sosyal ilişkilere önem veren erkeklerin birası.

Efes Light: Seçkin ortamlarda bulunan ve dış görünüşüne özen gösteren 18-35 yaş arasındaki erkek ve birası.

Tuborg Pilsener: Kolay içimi nedeniyle eğlenceyi seven, dışadönük, hayattan zevk alan, 20-25 yaş arası enerjik gençlerin birası.

Miller: DJ yarışmaları, partiler ve gece etkinliklerine sponsor olan Miller ise daha çok hareketli gece hayatını tercih eden görece genç bir kitleye hitap ediyor.

Bira üreten firmalar
- Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. İstanbul Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. Mey Alkollü İçkiler San. ve Tic. A.Ş. Park Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş. Süral Otelcilik ve Turizm A.Ş.
- Türk Tuborg Bira ve Malt San.A.
- Ariana Beer Asahi Bitburger Bud
- Budweiser Budvar
- Corona Extra Erdinger Erdinger Champ
- FranziskanerHefe Weissbier Grolsch Premium Lager Heineken KPilsener Lövenbrau M34 Oettinger Export Marke Original Sapporo Premium Tiger Zagorka Gold Beer
- Zagorka Special
- Zagorka Special Beer

Son bir yıl içinde ithal edilenler
- Albatros Albatros Kutu Asahi
- Beck's Bitburger Bud Budweiser Budvar
- Carlsberg F Carlsberg Kutu
- Carlsberg Nrb Carlsberg Rb, Corona
- Corona Extra Efes Dark Efes Ekstra
- Efes Light Efes Pilsen Erdinger Erdinger Champ Everest
- FranziskanerHefe Weissbier Grolsch
(Hürriyet/Cuma)
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.