Magazin

Kilo ile kanser arasındaki bağ saptandı

Kilo ile kanser arasındaki bağ saptandı

Amerikalı araştırmacılar, 1982 yılında başladıkları ve 16 yıl süren araştırmada 900 bin kişiyi inceleyerek, aşırı kilonun erkeklerde kanserden ölümlerin yüzde 14'üne, kadınlarda da yüzde 20´sine neden olabileceğini saptadılar.

Amerikan Kanser Vakfı tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre, kanserden yılda 90 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği ABD´deki kansere bağlı ölümlerin 6´da 1'inin kilo verilmesiyle engellenebileceğini belirten bilim adamları, obezlik (aşırı kilo) ile kanser arasındaki bu bağlantının son derece çarpıcı olduğunu kaydettiler.

Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi´nden Dr Donna Ryan, araştırmanın büyüklüğü nedeniyle sonuçların yadsınamayacağını belirterek, sonuçların bir o kadar da korkutucu olduğunu söyledi. Aşırı kilo ile kanser bağlantısının kadınlarda daha fazla görülmesini 2 nedene bağlayan bilim adamları, öncelikle kadınlarda obezlik oranının daha fazla görüldüğünü ve kadınlarda sık rastlanan göğüs kanserinin de buna katkıda bulunduğunu kaydettiler.

Amerikalı hekimler, özellikle kadınlarda çok fazla vücut yağının kanser ve kanserden ölüme yol açabilmesine gerekçe olarak, aşırı yağınkandaki östrojen oranını yükseltmesini, bunun da kadınların üreme organlarında kanser riskini artırmasını gösterdiler.

Araştırmayı yürüten doktorlar, vücuttaki aşırı yağla birlikte ensülin seviyesinin arttığını, bunun da vücudun hücrelerin çoğalmasınaneden olan bir hormon yaratmasını sağladığını belirttiler.
(AA)
Yayın tarihi: 24.04.2003
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.