Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kilo almamak için sigara içiyorlar

Kilo almamak için sigara içiyorlar

İstanbul'da yükseköğrenim görmüş kadınlar arasında yapılan araştırmada, kentli ve eğitimli kadınların kilo almamak için sigara içtikleri ve tedavilerini de yarıda bıraktıkları belirlendi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Yıldız Tümerdem'in başkanlığında, Marmara Üniversitesi Sağlık-Eğitim Fakültesi ve Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarından oluşan ekibin gerçekleştirdiği araştırmaya, yükseköğrenim görmüş 131 katıldı.

Yüzde 43.2'si çalışan, yüzde 56.8'i de emekli olmuş katılımcılardan, çalışanların yüzde 40.5'inin eğitimci, yüzde 34.3'ünün memur, yönetici, işletmeci ve özel işyeri sahibi, yüzde 25.2'sinin de sağlıkçı (hekim, diş hekimi, hemşire, eczacı, psikolog, diyetisyen vb.) olarak görev yaptıkları tespit edildi. En genci 27, en yaşlısı da 78 yaşındaki katılımcıların yaş ortalaması ise 54.34 olarak saptandı.

Kadınların yüzde 37.4'ü; sağlık güvenceleri, sürekli hizmet aldıkları sağlık kurumları ve özel hekimleri olduğunu bildirdi. Bu katılımcılar, diyetisyen önerisi ile dengeli beslenmeye çalıştıklarını; tuz, şeker, un, yağ ve kırmızı etten uzak durduklarını, zeytinyağı ve diğer sıvı yağları kullandıklarını, ağırlıkla sebze tükettiklerini, jimnastik salonlarından yararlandıklarını, günlük egzersizlerini aksatmadıklarını, hekim önerisi ile günlük vitamin alımının dışında ilaç kullanmadıklarını vurguladılar.

Bütün bunlara karşın, aynı kadınların yüzde 44.89'unun kilo almamak ve ince kalmak için günde 1-2 paket sigara içtikleri, özellikle de ithal light sigaraları tercih ettikleri belirlendi.

YÜZDE 62.6'SI MENOPOZ EVRESİNDE
Ayrıca, araştırmaya katılan kadınların yüzde 62.6'sı menopoz evresinde olduklarını bildirdi. Menopoz evresindeki katılımcıların yüzde 42'sinin hormon tedavisi programına katıldıkları, ancak kilo alma ve kanser korkusu nedeniyle tedaviyi kendiliklerinden bıraktıkları tespit edildi. Kalsiyum kullanımını sürdüren grubun da, hekim önerisine rağmen düzenli vitamin alımından yine kilo alma endişesiyle kaçındıkları ortaya çıktı.
(AA)
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.