Magazin

Kill Bill'e 300 bin YTL ceza

Kill Bill'e 300 bin YTL ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kill Bill filmlerini sabah saatlerinde yayınlayan Moviemax 2 kanalına, şiddet sahneleri nedeniyle 293 bin 370 YTL para cezası verdi.

RTÜK, Kill Bill Volume 1 ve Kill Bill Volume 2 filmlerinin çocukların izleyeceği saatlerde defalarca ekrana getirilmesini, 'Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmaması'nı içeren yayın ilkesine aykırı buldu. RTÜK, filmleri yayınlayan Moviemax 2 kanalına, şiddet sahneleri nedeniyle 293 bin 370 YTL para cezası verilmesine karar verdi.

Cezaya neden olan sahneler
İzleme raporunda, Volume 1'de Uma Thurman'ın canlandırdığı gelin karakterinin uyandıktan sonra bir adamın dudağını ısırarak koparması ve hastabakıcıyı başını kapıya sıkıştırıp öldürmesi sahnesine işaret edildi. Bir kadının bıçaklı kavgadan sonra kızının gözleri önünde öldürülmesi, suikastçının çete liderinin başını kılıçla tek hamlede koparması, kılıçla kol kesme, 15 dakika kesintisiz olarak kan fışkırması ve kesilen uzuv görüntülerinin yer alması, kılıçla dövüş sonunda kafanın bir bölümünün koparılıp beynin ortaya çıkarılması sahneleri de ceza verilmesinde etkili oldu.

Volume 2'den izleme raporuna alınan bölümlerde ise gelinin diri diri gömülmesi ve topraktan çıkış mücadelesi, bir kişinin gözünün çıplak elle çıkarılarak ayak altında ezilmesi, çıplak elle ve beş darbede kurbanın kalbinin patlatılarak öldürülmesi sahnelerine dikkat çekildi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 29.06.2005
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.