Magazin

'Kibar Feyzo' mitingi

'Kibar Feyzo' mitingi

Güneydoğu'daki feodal düzenin irdelendiği 'Kibar Feyzo' adlı film, dün Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinanlı köyünde gerçek oldu.

Sinanlı'da yaşayan vatandaşlar, topraklarının geçmişte 'ağa' tarafından hile ile alındığını öne sürerek, iade edilmesi için gösteri yaptı.
Bir süre köy içinde yürüyüş yapan köylüler, 'Kahrolsun ağalık', 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir', 'Modern Cumhuriyet'te ağalık olur mu', 'Okumak istedik ama ağa bizi cahil bıraktı', 'Devletin adaletine sığınıyoruz, ağanın zulmüne değil' dövizleri taşıdılar. Aralarında ve çocukların da bulunduğu köylüler daha sonra köyün 'ağası' olarak suçladıkları Reşit ve Cengiz Sinanlı kardeşlerin, köye geldiklerinde kaldıkları evlerinin kapısına siyah çelenk bıraktıktan sonra olaysız dağıldı. Jandarma ekipleri, gösteriyi uzaktan izlerken, köylülere müdahalede bulunmadı.

Gerçek oldu
1978'de Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Kibar Feyzo adlı film, sevdiği kız Gülo (Müjde Ar) ile evlenmek için gereken başlık parasını İstanbul'a giderek kazanmaya çalışan Feyzo'nun (Kemal Sunal) öyküsünü anlatıyor. Giderek köye hakim olan feodal sisteme karşı bilinç kazanan Feyzo, Maho Ağa'nın (Şener Şen) köylüler üzerindeki otoritesinin kırılmasını sağlar. Yine de Maho Ağa'nın ölümü pek bir şeyi değiştirmez.

Ağa: Köy miras kaldı
Köylülerden Teylan Akıncı, 'ağa' olarak suçladığı Sinanlı ailesinin fertlerinin 1976'da zorla ve hile yolu ile büyüklerinden toprakları aldığını ileri sürerek, 'Bizim adımıza sahte belgeyle kiralama yaparak Doğrudan Gelir Desteği alıyorlar' dedi. 'Ağalıkla ilişkisi bulunmadığını' savunan köyün sahibi Cengiz Sinanlı ise 55 bin dönümlük arazilerin kendilerine miras olarak kaldığını savundu. Sinanlı, 'Ben İngiltere'de okudum. Köydeki topraklar Osmanlı'dan bu yana bizim tapulu malımızdır. Köydeki bazı köylülerin amacı başka. Hazine arazilerine konmak istiyorlar' diye konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 24.08.2004
652
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.