Magazin

Kesseler barışmam

Kesseler barışmam

Saba Tümer'in konuğu olan Nilüfer, bir kaç yıldır süren Kayahan'la dargınlığına bir kez daha açıklık getirdi. "Beni kesseler Kayahan'la barışmam" diyen Nilüfer, "Seyircim artık Kayahan şarkılarını okumamı istemiyor" dedi.

Kayahan'la kopma noktası neresi?
Kopma öyle ya da böyle. Sonuç olarak 25 senelik bir arkadaşlık var. Bir takım tatsızlıklar yaşandı. Erol Köse ile yaptığım albüm sırasında olan bir anlaşmazlık. Kayahan Bey'in "Olur mu, olur" şarkısına klip çekilmesini istemesi benim de arada kalmam işin bütün faturasının bana çıkması sonucunda birkaç ay görüşmedik. Daha sonra Kayahan beni aradı, "Bundan sonra sana şarkı vermeyeceğim, haberin olsun" dedi "Tamam, şarkılar senin şarkıların, vermeyebilirsin. Buna da kırılmam" dedim.

Peki sizin şarkı alışverişiniz dışında dostluğunuz...
Çok. Zaten önce dostlukla başlayan bir ilişki. Yıllar evvel Kayahan Bey'in bana gelip "Eurovision için şarkı yaptık, bunu benimle söyler misin?" demesiyle başladı. Hatta iki şarkı yaptık. İkisi de elemelere kalmadığı için Eurovision'a katılamadık. Öylece arkadaşlığımız başladı. Daha sonra "Kar Taneleri"ni çok beğendim. Albümüme koydum. Bu şekilde de iş ortaklığımız başladı. Ama böyle bir anlaşmazlık oldu. "Bundan sonra şarkı vermeyeceğim ve sahnede bugüne kadar söylediğin şarkıları da söylemeni istemiyorum" dedi.

Siz ne dediniz?
Düşünmesini tavsiye ettim. Sonra "Tekrar konuşuruz" dedi. Sonra aradı "Söylemeni istemiyorum" dedi.

"Neden" diye sormadınız mı? Telif mi tek sorun?
Şimdi o telif değil. Çünkü bugün telif meslek birliklerinin konserlerden topladıkları ve eser sahiplerine ödenen paradır. Bizim aramızda uzun yıllar böyle bir alışveriş olmuştur. Ben de makul karşıladığım için bunu ödemeye başladım.

Yani çıktığınız her konserde belli bir miktar ödüyordunuz. Peki bununla ilgili herhangi bir yazılı anlaşmanız var mıydı?
Hayır. Bir dönem beni albümlerimde Kayahan çok yoğundu. Sonra giderek azalmaya başladı. "Büyük
Aşkım" yapıldı, bu bir öncekiler kadar tutmadı. Olabilir. Ben her zaman söyledim. Dünyada bile gerçekleştirilemeyen bir şeyi, arka arkaya hit çıkarmayı başarmış biri. Her yaptığı şarkı tutacak diye bir şey yok. "Olur mu Olur" da tutmadı. Sonra diğer şarkılarda da eskime söz konusu. Benim 17 sene boyunca ödemeyi sürdürdüğüm şeyi gözden geçirmem gerekti.

Peki böyle bir telif ödeme mecburiyeti yok mu? O zaman mahkemeyi niye kaybettiniz?
Ben bu mahkeme kararlarından çok fazla anlamam ama sonunda şöyle bir şey yazıyordu: "Bu şarkıları eser sahibinin sadece albümlerde kullanılmak üzere verdiği, canlı performans için yazılı izin vermediği için yasaklanma hakkının olduğu..."

Kayahan diyor ki "Parasını versin, konserlerde okusun."
Ama konserlerde söylemek için herhangi bir para vermek zorunda değilim ki.

Peki siz hiç konuşmadınız mı mahkeme dönemi boyunca?
Hayır. Konuşmadım, çünkü ne isteyeceğini biliyorum. Artık öyle bir nokta gelir, o kadar büyük kırgınlıklar olur ki. Kayahan bana "Bu şarkıları sahnede söylemeni istemiyorum" dediği gün, ben "Yine konuşuruz" demiştim. 3 gün sonra öyle bir röportajı yayınlandı ki, sanki ben bir sürü hiti olan şarkıcı değilim. Bütün şarkılarımı o seçiyor, bana aranjörler buluyor hatta şarkı söyletiyor. Ondan sonra benim konuşacak hiçbir şeyim kalmamıştı. Mahkeme benim aleyhime karar vermiş ben de "Okumayacağım" diyorum, bütün mesele burada.

"Biz ona telif ödemedik, durumu çok bozuktu yardım ettik." demişsiniz, ona bozulmuş.
Ben böyle polemiklere girmek istemiyorum. Ama gerçekten böyle bir durumu yok muymuş? Seyircime olan saygımdan temyiz ettim. Ama artık benim seyircim de istemiyor. Öyle düşünenler azınlıktadır. Geçenlerde gazetede yayınlanmış "Nilüfer Hanım özür dileyek, gazeteye ilan verecek..." Ne boyutta bir ilan istiyor?

Bir barışma umudu olabilir mi?
Şu dakikadan sonra beni kesseler olmaz. Şarkının dünya çapındasını yapsa boş.

Peki normalde inatçi biri misiniz?
Hayır ama inandığım şeylerin, haklı olduğum şeylerin arkasında dururum.

Neden hiç Sezen Aksu şarkısı okumadınız?
Bir gün okuyabiliim. Yıllar evvel ikimiz konsere çıkmıştık. Galiba konser kaydı yapılmamıştı. Müthiş güzel geçmişti. Hem besteci olarak beğenirim, sözlerine bayılırm. Çok seyrek görüşürüz ama aramızda bir elektrik var. Her şeyin bir zamanı var. İleride söyleyebilirim. Herkes Sezen Aksu şarkısı söylemek zorunda değil. Birkaç kişi de söylemeyiversin, bu kişilerden biri de ben olayım. Ben uzun yol koşucusuyum. Onu da belki joker olarak kenarda tutuyorum, olamaz mı?
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.07.2008
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.