Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kendinizi kullandırmayın

Kendinizi kullandırmayın

Hem ruhsal hem de bedensel enerjinizi çalmayı başaran insanlar vardır; hep bir şey talep eder, canınızı sıkar ve zamanınızı çalarlar. Ama onlarla baş etmenin de yolları var.

Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Kız arkadaşınız size gelir ve saatlerce içini döker, sorunlarını anlatır. Siz de bütün samimiyetiniz ve iyi niyetinizle onu dinler, avutmaya çalışırsınız. Sonra o, keyifli bir halde yanınızdan ayrılırken, siz tükenmiş ve güçsüz hissetmeye başlarsınız. Bu ve benzeri durumlara 'Artık tamam!'demek için bizi dinleyin!

Ukala benbilirimciler
Bu tipler, dünyaya sanki işaret parmakları havada gelmiş gibidirler. Her konuda ve herkes hakkında mutlaka söyleyecekleri bir şey vardır. Her şeyin en doğrusunu onlar bilir.

 • Öneri: Bu tür ukalalarla baş etmenin en iyi yolu, ona bilgisinden kuşku duyduğunuzu belli etmektir. Söylediklerinden etkilenmediğinizi her fırsatta hissettirin ve 'Bu bilginin doğruluğundan emin misin?' gibi sorular sorarak onu sıkıştırın.


 • Sinir bozucu gevezeler
  Bu tiplerin, sessizlik kadar nefret ettikleri başka bir şey yoktur. Durmadan konuşurlar, ama aslında hiçbir şey söylemezler. Öneri: Geveze arkadaşınız saatlerdir nefes almadan konuşup sizi canınızdan bezdiriyorsa, sıkıldığınızı açıkça belli edin. Eğer telefonda esirseniz bir bahaneyle konuşmayı hızla bitirebilirsiniz.

  Keyifsiz mızmızlar
  Güneş açmıştır, ama o uzun uzun ozon tabakasındaki delikten söz eder. Siz çikolata yerken de kalorilerden dem vurur. Bu mızmız tipler her şeyin mutlaka olumsuz bir tarafını görmekte ustadırlar.

 • Öneri: Ona, tıpkı size davrandığı gibi davranın. Kazara güzel bir şeyden bahsederse, hemen olumsuz bir karşılık verin. Kendi sözlerini, aynı iç bayıltıcı ses tonuyla yüzüne karşı tekrarlayın.

  Duygusal şantajcılar
  'Beni sevseydin böyle yapmazdın', 'Senin için hiç değerim yok galiba' gibi cümlelerle size duygu sömürüsü yaparlar. Asıl amaçları sizi duygusal olarak etkilemeye çalışmak ve vicdan azabı çektirmektir.

 • Öneri: Vicdan azabını unutun! Başkalarını bencil olmakla suçlayanlar, genellikle kendileri bencil olanlardır. Sakın onların oyununa gelmeyin ve gerektiğinde hayır cevabı vermekten kaçınmayın.

 • (Hürriyet/Kelebek)
  Yayın tarihi: 13.06.2005
  501
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.