Magazin

Kendi yaralını kendin kurtar

Kendi yaralını kendin kurtar

Muğla İl Jandarma Trafik Komutanlığı'na bağlı ekipler, 'Ölüm Kavşağı' olarak anılan Yatağan-Turgut Kavşağı'nda, vatandaşlara uygulamalı seminer verdi. Seminer için kavşağa getirilen iki hurda otomobil, birbiri üzerine konularak bir kaza sonrası canlandırıldı. Üç köylü de otomobillerin içine girip yaralı rolü yaptı.

Muğla Jandarma Trafik Tim Komutanı Başçavuş Cengiz Günyeli, Yatağan Trafik Tim Komutanı Üstçavuş Yaşar Karakaş ve Dr. Halil İşçi, trafik kazalarını önlemek amacıyla organize ettikleri eğitim seminerleri dizisinin ilkini, son bir yılda 45 kazanın meydana geldiği ve 35 kişinin ağır yaralandığı Yatağan- Turgut Kavşağı'nda gerçekleştirdi. Turgut Belediye Başkanı Muammer Bahçeli, Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Fikret Ercan, Turgut İlköğretim Okulu'nun 260 öğrencisi ve çevre köylerden gelen 600'e yakın köylünün izlediği seminer öncesinde, kavşakta geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kavşağa getirilen iki hurda otomobil, birbiri üzerine konularak kaza sonrası canlandırıldı. Üç köylü de otomobillerin içine girip yaralı rolü yaptı. Jandarma timleri, olay yerinde köylülere ve öğrencilere, kazaların meydana geliş nedenleri, kazadan sonra alınacak önlemler, kaza sonrası yükümlülükler, hatalı sollama ve geçme yasakları, gece ışık ve far donanımının önemini anlattı.

Turgut Sağlık Ocağı'nda görevli Dr. Halil İşçi de kaza yerinde vatandaşların yapabileceği ilk yardımı uygulamayla anlattı. Jandarma, ayrıca öğrencilere ve köylülere, trafik kazalarını önlemek için alınması gereken tedbirleri ve trafik kurallarını içeren bir broşür dağıttı. Öğrenciler ve köylüler, ekiplere teşekkür etti.

Jandarma Trafik Komutanı Başçavuş Günyeli, düzenledikleri eğitim seminerleri ile yılda 40 binden fazla vatandaş ve öğrenciyi bilgilendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

(DHA)
Yayın tarihi: 08.11.2002
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.