Magazin

Kendi mahalleni kendin kurtar

Kendi mahalleni kendin kurtar

Bir kısmı 17 Ağustos depremini bizzat 'enkazın altında' yaşadı. Bazıları yakınlarını kurtaramamanın acısını duydu. Aynı şeyleri bir daha yaşamak istemeyen depremzedeler, 24 mahallede 'Mahalle Afet Gönüllüleri'ni oluşturdu.

İnsan, binlerce yıldır 'risk'ler karşısında genel olarak iki türde tepki veriyor. Ya korktuğu şey asla olmayacakmış gibi davranıp onu tümden unutmaya çalışıyor. Ya da korktuğu şey karşısında elinden geldiğince hazırlıklı olmaya çalışıyor. İzmit, İstanbul ve Yalova'daki 24 mahallenin insanları, 'deprem' tehlikesi karşısında ikinci yolu seçmiş. Onlar 17 Ağustos 1999 depreminin canlı tanıkları.

'Mahalle Afet Gönüllüleri'nin (MAG) kimi bizzat enkaz altında kurtarılmayı beklemiş, kiminin kulaklarında hâlâ yardım bekleyen yakınlarının çığlıkları var. Ama artık kendilerini eskisi gibi 'çaresiz' hissetmiyorlar. Çünkü depremde kendilerini ve komşularını kurtarmak için neleri yapmaları- ve neleri kesinlikle yapmamaları gerektiğini öğrendiler.

2001'de kuruldu
Proje depremin acılarının taze olduğu bir dönemde, 2001'de ortaya çıktı. MAG'lar İçişleri Bakanlığı ve valiliklerinin izniyle gerçekleştirilen bir proje. Her mahallede MAG için 15 bin dolar harcanıyor. Bu harayla gönüllülerin eğitimi ve ekipmanları sağlanıyor. Projenin finansmanını üstlenen İsviçre Kalkınma İdaresi (SDC) pek çok ülkede yardım projeleri gerçekleştiren bir teşkilat. Sayıları artık bine ulaşan MAG üyeleri profesyonel kurtarma ekipleri tarafından 72 saatlik eğitimden geçti. 2004 sonunda bitmesi planlanan proje ilgi büyük olduğu için uzatılabilir.

Her mahalle için ortalama 50' şer kişilik gruplara ayrılan gönüllüler, enkazda balyoz, kazma ve krikoyla ne yapacağını, yangın söndürme cihazı ve telsiz kullanmayı biliyor. Malzemeleriyse mahallelerde, deprem konteynırlarının içinde hazır. Gönüllüler Kandilli Rasathanesi'nde 'temel afet bilinci eğitmenliği' eğitimi aldı.

MAG'a dahil mahalleler şöyle: İstanbul Kartal'da Uğur Mumcu, Petrol-İş ve Çavuşoğlu, İzmit'te Yahya Kaptan, Serdar, Çukurbağ, Yenişehir; Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde Tabakhane ve Karacık, Gölcük'te Ulaşlı, Yenimahalle, Yüzbaşılar, Çiftlik ve Şehitler; Körfez'de Atalar, Fatih, Güney ve M.Sinan, Derince'de Yavuz Sultan ve Yenikent; Yalova'da; Bahçelievler, M.Kemal Paşa, G. Osman Paşa ile Çiftliköy mahallesi.

'Ağlamakla yetiniyorduk'
Bin MAG üyesinden biri olan 31 yaşındaki Sevil Kutan, 1999 İzmit depreminde yaşadığı çaresizliği bir daha yaşamamak için gönüllü olmuş. Artık hem kendisini hem de enkaz altındakilerin hayatını tehlikeye atmadan, arama kurtarma çalışmalarına katılabilecek durumda. Enkaz altında kalan depremzedelerin görüntüsünü unutamadığını belirten Kutan, "O depremde elimiz kolumuz bağlı kaldık. Yakınlarımızı gözümüzün önünde kaybediyorduk ama bir şey yapamıyorduk. Sadece çaresizlik içinde ağlamakla yetiniyorduk. Benim evim yıkılmadı ama belki bir gün bizim de başımıza gelebileceğini düşünerek MAG'a katıldım" diyor.

'Bilinçsizdik'
İzmit Güney Mahallesi sakinlerinden 44 yaşındaki Bahri Soyyiğit de MAG üyesi. Bir mobilya firmasında müdür olarak çalışan Soyyiğit, deprem sırasında tanık olduğu bilinçsiz yaralı kurtarma çalışmalarından etkilenerek MAG'ı kuran çekirdek kadro içinde yer almış. 1999 Gölcük depreminde kurtarma çalışmalarına katıldığını anlatan Soyyiğit, "17 Ağustos depreminde bilinçsiz yardım çalışmalarında istemeden de olsa insanlara zarar verdik. Çünkü kurtarma ve ilk yardım tekniklerini bilmiyorduk" diye konuşuyor.

'Hemen katıldım'
MAG üyelerinden 32 yaşındaki Fevzi Virdil ise LPG tesisatları döşüyor. İşten artakalan zamanını MAG'a ayıran Virdil, hâlâ 17 Ağustos'un izlerini yaşıyor: "O çığlıkları, o uğultuları duyarak yaşamıştım depremi. Şimdi düşündüğümde, katıldığım arama kurtarma çalışmalarında yardım etmek isterken çok büyük yanlışlar yapmışım. Bir çocuğun ayakları kirişin altında kalmıştı, Vücüdü ise dışarıdaydı. 20 saat uğraştıktan sonra çıkarabildik. Ölmedi ama ne yazık ki sakat kaldı. Çok çalıştık ama elimizdeki çekiç ve murçla yapılabilecek her şeyi yaptık, tamamen çaresizdik. MAG'ı duyunca, o anı hatırlayarak hiç düşünmeden ben de çalışmalara katıldım.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.01.2004
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.