Magazin

Kendi kendinizin doktoru olun

Kendi kendinizin doktoru olun

İngiliz Times gazetesi, hastalıklarla karşı papatya, süt, muz ve limon gibi ürünlerle hazırlanabilecek basit formülleri derledi.

Her gün karşılaştığınız küçük sağlık sorunlarını hatırlayın... Sırt ağrısı, yorgunluk, moral bozukluğu... Tüm bu sorunlar için her gün doktora gittiğinizi ve her sorun için farklı bir ilaç aldığınızı düşünün... Şüphesiz ki, hem bünyeniz hem de cüzdanınız böyle bir yükün altından kalkmakta çok zorlanacaktır...

Oysa ki her evde bulunabilecek malzemelerle pek çok rahatsızlığın tedavisi mümkün olabilir. İşte İngiliz Times gazetesinin derlediği 'küçük çaplı' hastalıkları yenmenin pratik yöntemleri. Ama gene de siz siz olun, her türlü sağlık sorununuz için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin...

YORGUNLUK: Patates suyu... Soyulmamış ve iyice yıkanmış bir patatesi dilimleyin. Dilimleri akşamdan suyun içinde bırakın. Sabahleyin de suyu için. Patatesin içinde bulunan yüksek miktardaki potasyum, yorgunluğakarşı birebirdir...

AKNE: Pamuğa limon suyu ya da sirke dökün. Sonra da cildinizi bu pamukla temizleyin. Her ikisinin içinde de asit olduğu için cildinize sürdüğünüz zaman gözenekler temizlenecektir.

GÖZ TAHRİŞİ: Her gün muz gözlerin kurumasını engeller. Genel olarak gözün tahriş olmasının en büyük sebebi de bu kuruluktur. Öte yandan muz, vücutta tuz dengesinin sağlanmasında ve hücrelerin sıvı dengesinin korunmasında önemli bir role sahip olan potasyum bakımından da zengindir.

SIRT AĞRISI: Genel olarak sırt ağrısı çekiyorsanız bir bezin içine buz parçaları yerleştirin ve sırtınızın ağrıyan bölümüne 20 dakika boyunca uygulayın. İki gün sonra da aynı bölgeye sıcak su torbası uygulayın. Daha sonra ısıtılmış sıcak bezi sırtınızasıkı sıkı sarın. Sıcak ve soğuğun ayrı ayrı uygulanması kan akışını hızlandıracak; ağrı ve spazmlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

AYAK KOKUSU: Çay banyosu... İki çay poşetini 500 mililitre suya koyun ve her gün 30 dakika ayak banyosu yapın.

MORAL BOZUKLUĞU: Boş bir kağıt ve kalem... Her gün 20 dakika boyunca o gün sizi rahatsız eden her şeyi yazın... Sadece 4 gün sonra daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

UYKUSUZLUK: Uykusuzluğun devası, tavuk ya da muz yem ekte... Yatmadan önce ya küçük bir porsiyon tavuk ya da bir muz yiyin... Bu besinler insanın sakinleşmesini sağlayan serotonin hormonunun üretilmesini sağlayan kimyasal maddeleri içerir.

AYBAŞI AĞRISI: Yürümek, koşmak ya da yüzmek bu ağrılarıdaha az hissetmenizi sağlayacaktır.

GÜNEŞ YANIĞI: Patates, salatalık ya da sirke... Yanık olan yere dilimlenmiş patates ya da salatalık yerleştirmek acıyı daha az hissetmenizi sağlayacaktır. Banyo suyunun içine beyaz sirke koyarsanız bu da ağrılarınıza iyi gelecektir.

UNUTKANLIK: Müzik dinleyin!..sağlar ve öğrendiğinizi hatırlama kapasitenizi güçlendirir.

KIRIŞIKLIKLAR: Papatya... Papatya cildin ölü üst bölgesini tamamen soyup temizleyen kimyasal maddeler içerir. Papatyayı yıkayın ve soyun. Sonra da ezerek iki çay kaşığı yulafla karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu lapayı kırışıklıkların üstüne 10 dakika boyunca uygulayın.

BAŞAĞRISI: Bir tülbente sirke dökün ve sıkıca başınıza sarın... Baş ağrınız geçecektir.

İSHAL: Ahududunun içinde bulunan kimyasal maddeler bağırsaklardaki problemlere çok iyi gelir.
Yayın tarihi: 26.06.2005
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.