Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kendi kendine kalp masajı

Kendi kendine kalp masajı

Kalp krizi sırasında, nefes alıp-verme tekniğiyle yapılan kalp masajı sayesinde, yardım gelene kadar hayatta kalınabileceği bildirildi.

ABD`deki tanınmış Rochester General Hastanesi`nin internetteki sitesinde yer alan bülteninde, nefes alıp-verme tekniğiyle kendi kendine kalp masajı yapmayı öğrenmenin, riskli kişiler için hayati önem taşıdığı vurgulandı.

Yazıda, ilkyardımın, basite alınacak bir uygulama olmadığı, ancak kalp krizi gibi konularda bazı uygulamaların bilinmesi gerektiğine dikkat çekilerek şu bilgilere yer verildi:

"Kalp krizine yakalandığımızda, kendi kendimize yapabileceğimiz basit bir uygulamayla, hayatta kalma şansımızı artırabiliriz. Birçok insan, kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır. Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden birinsanın 10 saniye derin nefes alması ve öksürmesi yararlı olur."

"ÖKSÜRÜK, KAN DOLAIMINI KOLAYLAŞTIRIR"
Yardım gelinceye kadar ya da kalp normal ritmine gelinceye kadar, durmaksızın her 2 saniyede bir, nefes alıp-verme tekniğiyle kalp masajına devam edilmesi önerilen yazıda, derin nefes almanın, akciğerlere oksijen ulaştırdığı, öksürüğün de kalbi sıkıştırarak kan dolaşımını kolaylaştırdığı belirtildi.

Yazıda, "Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi, aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde kalp krizine maruz kalan kişi, kendini bir hastaneye ulaştırabilir" denildi.
Yayın tarihi: 17.11.2002
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.