Magazin

Kendi adaları gibi tanıtıyorlar

Kendi adaları gibi tanıtıyorlar

Yunan turizmcilerin Türk turizmini baltalamaya yönelik oyununu Turizm Bakanlığı bozdu. Yunanlı turizmciler, ülkelerine gelen turistlere Kuşadası'nı "Yunan adası" olarak tanıtıyor ve "Bird Island'a hoşgeldiniz" diyerek gezdiriyorlardı.

Antalyalı turizmci Kaya Aynar'ın Turizm Bakanı Mustafa Taşar'a yaptığı ihbarla başlatılan incelemede, Yunanlı turizmcilerin ülkelerine gelen turistlere Yunan adalarını gezdirdikten sonra uğradıkları Kuşadası'nı da 'Yunan Adası' olarak tanıttıkları anlaşıldı.

Bakan Taşar'ın devreye girmesiyle Kuşadası'ndaki iskelelerin ortasına 9 x 1.6 metre ebadında "Welcome to Kuşadası-Türkiye" yazısı ve Türkiye logosu bulunan ışıklı tabela dikildi. Panonun her iki yanına da 11 metre yüksekliğinde iki bayrak direği çekilerek Türk bayrağı asıldı ve sürekli ışıklandırılmasına başlandı. Yunanlı turizmcilerin uyanıklığı, geçen nisan ayında toplanan Turizm Şûrası'na katılan Antalyalı turizmci Kaya Aynar'ın Turizm Bakanı Mustafa Taşar'a elden verdiği yazılı bir ihbarla ortaya çıktı.

Turizm Bakanı Taşar'a ihbarda bulunup bir skandalı ortaya çıkaran Antalyalı turizmci Kaya Aynar, DHA muhabirine şunları söyledi:

"Ankara'daki turizm şurasına gitmiştim. O gün Amerika'nın elektronik cihaz konusunda önde gelen firmalarından birinin sahibiyle tanıştım. Turizmci olduğumu öğrenince, bana başından geçen olayı anlattı. Amerika'dan bir grup arkadaşıyla Avrupa seyahatine çıkmış. Yunanistan'a gelmişler. Yunanlı turizmciler bir kruvaziyerle bunlara Yunan adalarını gezdirmişler. Sonra Kuşadası'na gelmişler. Yunanlılar, burayı Yunan adası olarak tanıtmışlar. 'Bird İsland'a hoşgeldiniz' diyerek limanda bunları bir otobüse bindirip Kuşadası'nı Yunan adası niyetine gezdirmişler. Efes'e gitmişler, oradan da Meryem Ana'ya geçmişler. Bana bu olayı anlatan Amerikalı, Efes'in, Meryem Ana'nın Türkiye'de olduğunu Amerika'ya döndükten sonra öğrenmiş. Diğer arkadaşları da aynı şekilde kandırıldıklarını sonradan fark etmişler. Bu olayı öğrenince kanıma dokundu. İhbar mektubuna Amerikalı şahsın kartını da iliştirip şûra günü Bakan Mustafa Taşar'a elden verdim. Bakan bey araştırtmış ve doğru olduğu ortaya çıkmış. Yunanistan'ı bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum. 51 yıllık turizmciyim, böyle birşey görmedim. Yunanlılarla yakınlaşma içinde olduğumuz bir dönemde bu yakışmıyor."
Yayın tarihi: 05.07.2002
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.