Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kemik erimesi erkekler için de sorun

Kemik erimesi erkekler için de sorun

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, halk arasında "kemik erimesi" olarak bilinen osteoporozun, kadınlar kadar erkeklerin de sorunu olduğunu belirterek, "Erkekler osteoporozu kendilerine konduramıyorlar" dedi.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı ve Türkiye Osteoporoz Derneği tarafından düzenlenen Osteoporoz Kongresi, Antalya`nın Serik İlçesi`ne bağlı Belek Beldesi`ndeki Atlantis Otel`de başladı.

Kongre öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Geriatrik Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, osteoporozla ilgili çalışmaları anlattı.

Türkiye Osteoporoz Derneği`nce 5 bölgede gerçekleştirilen ve 1507 kişi üzerinde yürütülen osteoporoz araştırmasını tanıtan Prof. Dr. Kutsal, araştırmaya katılanların yüzde 40`ının kemik yoğunluğunda azalma, yüzde 13`ünde osteoporozda artma, yüzde 12`sinde ise osteoporotik kırık geçirdiğinin belirlendiğini kaydetti.

Araştırmada erkek osteoporozunun da incelemeye alındığını bildiren Prof. Dr. Kutsal, "Özellikle 45-65 yaş arasındaki erkeklerde yapılan çalışmalarda, bu araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 15`inde osteoporoza rastladık" diye konuştu.

ALKOL, SİGARA VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT
Erkekte osteoporozun en önemli sebebini hareketsizlik olarak belirlediklerini belirten Kutsal, "Bilinç düzeyi ne olursa olsun erkekler osteoporozlu olduklarını kabul etmek istemediler, bu hastalığı kendilerine konduramadılar" diye konuştu. Kutsal, şöyle devam etti:

"Bizim bu hastalara en büyük önerimiz asansör kullanmamaları, merdivenleri yürüyerek çıkmaları, kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümeyi tercih etmeleridir. Haftada 4 gün, birer saatlik yürüyüşler osteoporozun önüne geçmek konusunda yararlı olabilir.

Erkeklerde osteoporozun görülme nedenleri arasında sigara, alkol ve kahve tüketimi de gösterilebilir. Ancak her kemik erimesi de osteoporoz değildir. Başka hastalıklardan kaynaklanan kemik erimesi deolabilir. Bu konuda hekimlerin duyarlı olması gerekir."

Belek`te 11 Ekim`e kadar devam edecek kongrede, osteoporoz konusunda başarılı çalışmaları ile adını duyurmuş yerli ve yabancı yaklaşık bin uzman biraraya gelecek.
(aa)
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.