Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kemal Sunal Türkçe öğretiyor

Kemal Sunal Türkçe öğretiyor

TÖMER, yabancılara yönelik Türkçe kurslarında Kemal Sunal'ın filmlerinden yararlanıyor. Derslerde, "Düttürü Dünya", "Sosyete Şaban" ve "Süt Kardeşler" gösteriliyor.

Türk sinemasına yıllarını veren, "İnek Şaban" tiplemesiyle sinema severlerin kalbinde ayrı bir yer edinen merhum Kemal Sunal, filmleriyle şimdi de Türkçe öğrenmek isteyen yabancılara kılavuz oluyor.

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER), yabancılara yönelik Türkçe kurslarında, Kemal Sunal başta olmak üzere birçok ünlünün sinema filmlerinden yararlanıyor.

TÖMER, Türkçe kurslarına devam eden yabancılara, öğrendikleri kelime ve cümlelerin "yaşayan dilde nasıl kullanıldığını göstermek" ve öğretimi daha cazip kılmak için "yardımcı unsur" olarak kurun seviyesine uygun hazırlanan eğitim filmlerinin yanı sıra 48`i Türk yapımı olmak üzere 100 dolayında sinema, belgesel, "Bizimkiler", "Olacak O Kadar"ın da aralarında bulunduğu çok sayıda dizi ve çizgi filmi kullanıyor.

TÖMER Video Kulübü tarafından seçilen ve "Video Film Kataloğu"nda yer alan filmler, dersleri daha izlenir hale getirmek için videolar aracılığıyla kursiyerlere izlettiriliyor.

Filmin izlenmesi sırasında öğrenilen kelime ya da cümlenin nerede, nasıl kullanıldığını göstermek için gerektiğinde kaseti durduran öğretmen, film bittikten sonra o filmle ilgili sorular soruyor, "boşluk doldurma, fiil, özne bulma" gibi testler yapıyor.

Temel kurda "Düttürü Dünya"

Kulübün seçtiği sinema filmleri arasında ilk sırada Kemal Sunal filmleri yer alıyor. Sunal`ın filmleri, "Dili daha anlaşılır, daha sade ve daha ilgi çekici" olduğu için özellikle, Türkçeyi yeni öğrenmeye başlayan yani "Temel" kurlara katılan öğrencilere izlettiriliyor.

"Orta" kurlarda, Sunal`ın, konusu ve dili biraz dahaağır olan filmleri tercih edilirken, dili çok ağır olmadığı için Sunal`ın filmlerinden Yüksek kurlarda yararlanılmıyor.

Temel kurlarda, Sunal`ın "Japon İşi", "Düttürü Dünya", "Ortadirek Şaban", "Sosyete Şaban" filmleriyle dillerini geliştiren kursiyerler, orta düzeydeki kurlarda Sunal`ın "Talih Kuşu", "Şabaniye", "Kılıbık" ve "Süt Kardeşler" filmleriyle öğrendiklerini pekiştiriyor.

Hülya Avşar'ın filmleri de var

Hülya Avşar`ın, "Bir Kırık Bebek" ve "Boncukçu Kız" filmleri de Türkçenin "Temel" kurunda yararlanılan filmler arasında yer alıyor.

Avşar`ın, "Zeynep Öğretmen", "Karanfil Naciye" filmlerini ``Orta`` kurlarda kullanan TÖMER, bu kurda Halil Ergün`ün "Hamam", Kadir İnanır ve Türkan Şoray`ın "Selvi Boylum Al Yazmalım", Şener Şen ve Uğur Yücel`in "Eşkıya" ile "Muhsin Bey", Hale Soygazi`nin "Vurun Kahpeye", Nur Sürer ve Ozan Bilen`in "Uçurtmayı Vurmasınlar", Rutkay Aziz`in "Piano Piano Bacaksız" filmlerinden de yararlanıyor.

Kadir İnanır ile Hülya Koçyiğit`in başrollerini paylaştığı "Karılar Koğuşu", Cüneyt Arkın`la Fatma Girik`in rol aldığı "Vatan Yahut Silistre", Hülya Koçyiğit`in oynadığı "Düğün", Tarık Akan-Necla Nazır ikilisinin rol aldığı "Adak" Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel`in oynadığı "Cumhuriyet" adlı filmler ise "Yüksek" kurlarda izlettiriliyor.

TÖMER Bursa Dil Öğretim Merkezi Müdürü Halil Çağlar, kursiyerlerin işledikleri, okudukları konuların gerçek uygulamasını video filmlerde görerek dili doğru olarak kullanmayı öğrendiklerini söyledi.
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.