Magazin

Kellik yaşı 20'lere düştü

Kellik yaşı 20'lere düştü

30 - 35 yaşlarında başlayan erkek tipi kelliğin 18 - 20'li yaşlara, hatta ergenlere indiğini belirten uzmanlar, "Bunda sınav stresi de etkili" diyor.

Orta yaş sonrası erkeklerin kâbusu olan saç dökülmesi, artık 20'li yaşlarda hatta ergenlerde görülmeye başladı. "Bunda sınav ve ders stresi de etkili" diyen dermatolog Dr. Ülkü Çağlayan, "Saç kaybı özellikle gençlerde anksiyete, içe kapanıklık, hatta aile içi çatışmalara yol açar" dedi.

Kadınlar da dertli
Çoğunlukla erkeklerin sorunu olarak gündeme gelen saç dökülmesinin kadınları da etkilediğini kaydeden Çağlayan, şöyle dedi: "Androgenetik tip (erkek tipi) saç dökülmesi kadınlarda da görülüyor. Son araştırmalar stresten başka sigara ve güneş ışınlarının (UV) da saç köklerini zayıflattığını gösterdi."

Erkek tipi hormonlar
"Genetik olarak erkek tipi hormonlar (testosteron) saç köklerini daha çok etkiliyor. Onları zayıflatıp incelterek erken yaşlarda büyüme süreçlerini kısaltıyor, yavaş yavaş dökülmelerine yol açıyor. Kadınlarda da saç dökülmesi anne ve teyzede varsa 20'li yaşlarda başlayabiliyor."

Diğer faktörler
Ağır diyet yapan kadınlarda saç dökülmesinin daha sık görüldüğüne işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti: "Kadınlarda anemi (kansızlık) ve östrojen eksikliği, çocuklarda çinko eksikliği saç dökülmesi nedeni. Üreme fonksiyonlarındaki bozukluklar, depresyon, tiroid hastalıkları diğer faktörler."

Tehlike çanları çalıyor
 • Günde 100 tel saç dökülmesi normal. Sabah kalkınca yastığın üzeri tamamen doluysa, yıkadıktan sonra küvet, lavabo doluyorsa bu bir tehlike sinyali.

 • Gün içinde omuzlarında sürekli dökülmüş saç buluyorsa normal dışı dökülmedir.

 • Başın tepesi git gide ince saçlarla kaplanıyor, saç derisi görülmeye başlıyorsa bir uzmana başvurmak gerekir.

 • (Milliyet)
  Yayın tarihi: 02.09.2003
  405
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.