Magazin

Kellik mutsuzluk ve endişe kaynağı

Kellik mutsuzluk ve endişe kaynağı

Türkiye'de kellik ve tedavi imkanları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 73'ü, saç dökülmesini "talihsiz ve üzücü" bir olay olarak değerlendiriyor.

Türkiye'de yapılan bir araştırma, kelliğin erkekler için başlı başına endişe ve mutsuzluk kaynağı olduğunu ortaya koydu. "Taylor Nelson Sofres Piar" adlı araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 73'ü, saç dökülmesini "talihsiz ve üzücü bir olay" olarak nitelendirdi. Gençler arasında bu oran yüzde 83'e çıkarken, araştırmaya katılanların yüzde 61'i saç dökülmesinin, "erkeklerin çekiciliğini azalttığı", yüzde 68'i de "yaşlı gösterdiği" görüşünde hemfikir.

Araştırmada, saç dökülmesinin yol açtığı en büyük psikolojik endişe ve mutsuzluk kaynağı ise yüzde 64 ile "toplum tarafından dışlanma korkusu" olarak ortaya çıktı.

'Kelliğe çare yok' görüşü hakim
Türk toplumunun, saç dökülmesine karşı tedavi imkanlarına bakış açısının da değerlendirildiği araştırmada, yüzde 49'luk çoğunluk saç dökülmesinde kullanılan şampuan benzeri ürünlerin bir etkisinin olmadığını, yüzde 42'si de bu metotların "zor uygulanır" olduğunu düşünüyor. Araştırmada, saç dökülmesinin çaresinin olmadığı görüşünü dile getirenlerin oranı ise yüzde 41 olarak ortaya çıktı.

"Toplumda bilgi eksikliği var"
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu, saçı dökülen erkeklerin yaşadığı psikolojik sorunlarının yersiz olduğunu, sorunun daha çok bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Saç dökülmesinin, bir dermatolog tarafından olayın bilimsel nedenine yönelik uygulanacak ilaç tedavisiyle durdurulabileceğini savunan Serdaroğlu, ancak tedavinin düzenli uygulamasının şart olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 20.12.2003
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.