Magazin

Kelepir fiyatına 2 bin kilise

Kelepir fiyatına 2 bin kilise

Protestan Kilisesi, ekonomik krizi ve cemaatin giderek azalmasını gerekçe göstererek Avrupa sathında 2 bin kilisesini satacağını açıkladı.

İspanyol La Razon gazetesinin verdiği haberde, Avrupa'daki Protestan kiliselerinin zor bir dönemden geçtiği vurgulandı. Kilise; İsveç, Hollanda, İngiltere, Almanya, Danimarka, ABD ve Galler'de birçok kilisenin kapılarını kapattığı yahut satılığa çıkardı.

En pahalısı 850 bin sterlin
İngiltere'de devlet yardımına rağmen son 40 yıl içinde bin 600 kilisenin kapatıldı, Hollanda'da ise son 10 yılda 623 Protestan kilisesi kültür merkezi haline dönüştürüldü. Satışa sunulan en pahalı kilisenin 14. yüzyıldan kalma Aziz Andres'e adanan kilise olduğu ve kiliseye 850 bin İngiliz sterlini istendiği belirtiliyor.

İnananların sayısında erozyon
Gazete, -herhalde İspanyolların Katolik olmasının bunda payı olsa gerek- rahiplerin çocuklarla cinsel ilişki skandalları, eşcinsel rahiplerin kabul görmesi gibi gelişmelere sahne olan Protestan Kilisesi'nin inananlarını büyük ölçüde yitirdiği savundu. Haberde ayrıca, inananların azalmasıyla kiliseye olan ekonomik yardımların da durma noktasına geldiği vurgulandı.
Yayın tarihi: 21.01.2004
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.