Magazin

Kelebekler, tehlike altında

Kelebekler, tehlike altında

Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre 382 türe ev sahipliği yapan Türkiye'de, kelebek popülasyonu giderek azalıyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak, Türkiye'de kelebeklerin doğal yaşam alanlarının giderek daraldığını, önemli kısmının tehlike altında bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Koçak, Türkiye'de, Vandenizi Güzeli, Anadolu Çok Gözlüsü, Hilkarnas Esmeri ve Koçakın Esmer Perisi gibi endemik türler ile Apollo, Osmanlı Ateşi ve Kafkas Fisto gibi dünyanın birçok yerindeyaşayan türde kelebeklerin bulunduğu, toplam 382 türde kelebeğin yaşadığının tespit edildiğini söyledi.

En zengini G.Amerika
Bu sayının, kelebekler üzerinde yapılacak araştırmaların genişletilmesi ile daha da artabileceğini belirten Prof. Dr. Koçak, "Bu sayılara bakılarak Türkiye kelebekler açısından çok zenginmiş gibi görülebilir. Tabii ki Türkiye, birçok ülkeye göre çok zengin. Ancak dünyada kelebek açısından en zengin bölge Güney Amerika" dedi.

Prof. Dr. Koçak, toprakları yaklaşık Türkiye kadar olan Peru'da 2 bin 700 türde kelebeğin yaşadığını, Güney Doğu Asya'nın ve Endonezya adalarının da kelebek türleri ve sayısı açısından çok zengin olduğunu ifade etti.

Türkiye'de en fazla kelebeğin Orta ve Doğu Anadolu'daki bozulmamış doğal alanlarda, orta yükseklikteki dağlık kesimlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Koçak, şunları kaydetti:

Türler tehlikede
"Nüfusa paralel olarak artan şehirleşme, tarımda bilinçsizce sürekli genişleyen alanlar, doğal yaşam alanlarının zarar görmesine yol açıyor. Kelebekler, son yıllarda, sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde tehdit altındadır. Sadece bozulan çevre koşullarıdeğil, bazı nadir ve gösterişli türlerin ticari amaçlarla aşırı toplanması kelebek türlerinin yok olmasını hızlandırmaktadır. Örneğin Apollo ve Osmanlı Ateşi dünyada nesli tehlike altında olan kelebek türleri arasında yer alıyor. Kelebeklerin ticari amaçlı toplanmasının önlenmesi için birçok yabancı ülkede ciddi yasal tedbirler var."

Çocuklar uçarken göremeyecek
Türkiye'de ise henüz kelebekleri koruma altına alacak yasal tedbirlerin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Koçak, şöyle dedi:

"Birçok kişi, koleksiyonerlere satmak için Türkiye'den kelebek götürüyor. Bazı bilim adamları da araştırma yapmak için Türkiye'den rahatlıkla kelebek toplayabiliyor. Gelecek yıllarda çocuklarımız kelebekleri uçarken değil, koleksiyonerlerin açacağı sergilerde görebilecek."

Kelebeklerin, temiz hava ve bozulmamış doğal hayatın göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Koçak, aynı zamanda doğada besin zincirinin önemli bir halkası olan kelebeklerin sayısının çevresel etkenler başta olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak giderek azaldığını kaydetti.

Kanun çıkarılmalı
Renkli, büyüleyici güzellikteki kanatlarıyla doğayı renklendiren kelebeklerin yok olma tehlikeli yaşadığını belirten Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çıkarılacak bir kanunla kelebeklerin ticari amaçlı toplanması önlenebilir. Özel doğal yaşam alanlarında yapılan tarım, kontrol altına alınabilir. En azından toplum olarak kendi sağlığımız için de çevreye karşı daha duyarlı olabiliriz. Bunlar yapıldığı takdirde, ülkemizde kelebek türleri ve sayısının azalmasının önüne geçilebilir."
Yayın tarihi: 02.07.2005
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.