Magazin

Kekilli'ye eşarp Alabora'ya lens

Kekilli'ye eşarp Alabora'ya lens

12 Eylül öncesini anlatan 'Eve Dönüş'ün başrollerini üstlenen Sibel Kekilli ile Memet Ali Alabora, gerçekçi olmak için imaj değiştirdi.

Sibel'in fotoları sağda

12 Eylül darbesinin işçi sınıfı üzerindeki etkisini anlatan "Eve Dönüş" filminin çekimleri devam ediyor. Ömer Uğur'un yazıp yönettiği filmde Sibel Kekilli ve Memet Ali Alabora, fabrika işçisi bir karı kocayı canlandırıyor. Çift, siyasi olaylarla hiçbir ilgileri olmadığı halde bir anda kendilerini işkence ve büyük acıların içinde buluyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Altan Erkekli, işkence gören bir öğretmeni, Cengiz Küçükayvaz, Civan Canova ve Erdal Tosun işkenceci polisleri, Perihan Savaş ile Savaş Dinçel ise Sibel Kekilli'nin anne ve babasını canlandırıyor. Çekimleri iki hafta önce başlayan film için Beykoz'da bir fabrika plato haline getirildi. Filmdeki işkence sahneleri de bu platoda çekiliyor.

'Beyaz Türk'tüm, değiştim
'Eve Dönüş'ün senaryosunun kendisini çok etkilediğini söyleyen Alabora, film için görünüşünü değiştirdi. Mavi olan göz rengini kahverengi lens takarak değiştiren genç oyuncu, bıyık bırakıp bakımsız bir saç tipi kullanmaya başladı. Alabora, yaşını daha büyük göstermek ve Beyaz Türk görünüşünden uzaklaşmak için bu değişiklikleri yaptığını söyledi. Film teklifini bir gün içinde kabul ettiğini anlatan Alabora, "Ömer Uğur senaryoyu evime gönderdi. O gece okudum. Sabah buluştuğumuzda ezberlemiştim. Para pul önemli değil. 12 Eylül ile ilgili bir filmin içinde yer almak istiyordum. Okurken çok duygulandım. Mutlaka bu rolü oynamam gerektiğini düşündüm" dedi. Ömer Uğur ise "Memet Ali'nin rolü için düşündüğüm başka oyuncular da oldu. Hepsi 'Tamam ama ne kadar para alacağım? Tamam ama kimler oynuyor?' gibi sorular sordu ama Memet Ali ne para ne pul ne de oyuncu kadrosunda kimin olduğunu sordu. Onun kadar inanarak bu rolü oynamak isteyen oyuncu olmadı" diye konuştu.


Sibel Kekilli'ye oyuncu koçu tutuldu
Türkiye'de ilk kez bir sinema filminde oynayan Sibel Kekilli'ye sesli yapılan çekimlerde düzgün Türkçe konuşması ve role konsantre olması için bir oyuncu koçu eşlik ediyor. Kekilli, "Eve Dönüş" bir dava filmi olduğu için rol almayı kabul ettim" diyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 04.06.2006
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.