Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kekilli: 12 Eylül'ü bilmiyordum

Kekilli: 12 Eylül'ü bilmiyordum

Ömer Uğur'un 12 Eylül'ü direkt hedef alan filmi 'Eve Dönüş'te rol alan Sibel Kekilli, 'Senaryoyu okuyana kadar o dönemden haberdar değildim. Okuduktan sonra utanarak da olsa 12 Eylül nedir diye sordum' diyor.

Sibel'in fotoları sağda

Altın Portakal'ın bu yılki ulusal yarışması herhalde uzun yıllar unutulmayacak. Kıran kırana geçecek demiştik ya, öyle de oluyor.

Yönetmenler sanki sözleşmiş gibi kendi sinemalarının en yetkin yapıtlarıyla karşımıza geliyor. Zeki Demirkubuz'un herkesi çarpan filmi 'Kader'in ardından Ömer Uğur'un 'Eve Dönüş'ü ile Derviş Zaim'in 'Cennet'i Beklerken'i ilk kez seyirci karşısına çıktı ve her iki film de ödül için 'Kader'in muhtemel rakipleri oldu.

'Eve Dönüş', 12 Eylül'ü direkt hedef alan bir film. Türk sinemasının 12 Eylül'le hesaplaşmasında hep kapı ağzında kalınmıştı. Ama Uğur o kapıyı aralamayı başarıyor. 'Eve Dönüş'ü bir filmin ötesinde belge olarak da değerlendirmek mümkün.

Gösterimden sonra bir seyircinin 'Bu filmi Kenan Evren izleyince ne düşünecek' demesi oldukça manidardı. Filmde polis şefini kendinden nefret ettirecek kadar iyi oynayan Civan Canova herkesin dilinde. Canova, yardımcı erkek oyuncu ödülüne çok yakın gözüküyor.

Filmin başrolünde Memet Ali Alabora ve 'Duvara Karşı'yla belleklerde yer eden Sibel Kekilli var. Şaşartıcı ama gerçek, Kekilli, senaryoyu okuyana kadar 12 Eylül döneminde Türkiye'de yaşananlardan haberdar değildi. Bu yüzden de hem senaryodan hem de dün ilk kez izlediği filmden derinden etkilendi, uzun süre şiş gözlerle gezdi. Kekilli'yle film çıkışı ayak üstü konuştuk.

Senaryoyu okuyup 12 Eylül'ü öğrendiğinizde neler düşündünüz? Film sizi çok etkilemiş görünüyor.
Türkiye'de böyle bir şeyin yaşandığını bilmiyordum. Senaryoyu okuyunca utanarak da olsa 12 Eylül nedir diye sordum. Çok fazla Türk filmi izlemedim. Ama şimdiye kadar böyle bir durumu anlatan bir film izlememiştim. Böyle bir şey yaşanmış. Türkiye'de insanlar geriye bakıp utanmadan, korkmadan 12 Eylül'ü anlatmalı. Her ülkenin tarihinde böyle kötü durumlar var. Yakın tarihimize eleştirel bir yaklaşım sergilenmeli. Yoksa ileriye gidemeyiz.

Çekimler sırasında da çok fazla duygusal bir yoğunluk yaşadığınızı söylüyorsunuz. Hangi sahnelerden etkilendiniz?
İki sahnede çok kötü oldum. İlki Mustafa'nın polisler tarafından götürülürken arkasından koştuğum, diğeri de evsahibinin bizi evden attığı sahnede. Bu bir film ve ben çekim sırasında çok kötü oldum. Çünkü kocamı götürüyorlar ve yuvamı yıkıyorlar. Bu olaylar gerçekten yaşanmış. Düşünün onlar ne hale gelmiştir. Allah hiç kimseye böyle şeyler yaşatmasın.

Politik bir filmde oynamak mı daha cazip geliyor. Çünkü Türkiye'den çeşitli teklifler gelmişti ama siz bu filmde oynadınız.
Bana gelen senaryolar bir sorun anlatmıyordu. Bu film önemli bir olayı anlatıyor. Filmin bir derdi var. Bunun için kabul ettim.

Türk yönetmenlerle çalışmaya devam edecek misiniz?
Evet, eğer bir meselesi varsa yönetmenin ben çalışmak isterim onlarla.

En iyi oyuncu adayları arasındasınız. Âdettendir ne düşünüyorsunuz ödül hakkında? Bir beklentiniz var mı?
Başta şunu söyleyeyim. Bu filmi aman ödül alayım diye kabul edip oynamış değilim. Bu filmin insanlara verdiği bir mesaj var. Bana verdiği bir mesaj var. 'Duvara Karşı' da öyleydi. Ben o mesajı aldım. 12 Eylül neymiş onu öğrendim. Türkiye'nin nasıl bir süreçten geçtiğini, insanların o zamanlar nasıl kötü olaylar yaşadığını öğrendim. İnsanların da benim gibi filmdeki mesajı algılamasını istiyorum. Benim için en büyük ödül bu olur herhalde diye düşünüyorum.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.09.2006
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.