Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kediler 'aşı' işlevi görüyor

Kediler 'aşı' işlevi görüyor

Evde kedi veya köpekle birlikte büyüyen çocuklarda, ileride astım ve alerji hastalıkları geliştiği kanısı yanlış. Ev hayvanları, alerji geliştirmemiş olanlarda 'aşı' işlevi görüyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, evde kedi-köpek beslemenin çocuklarda astım ve alerjik hastalık riskini artırdığı yolundaki yaygın kanının yanıltıcı olduğunu söyledi.

Küçükusta, "Yeni bulgulara göre yaşamlarının ilk yıllarında evlerinde kedi-köpek beslenen çocuklarda ileriki yıllarda astım ve diğer alerjik hastalıkların görülme riski, hayvan bulunmayan evlerdeki çocuklara göre çok daha düşük. Ayrıca, yine yaşamlarının ilk yılları çiftliklerde geçen ve burada çiftlik ve kümes hayvanlarıyla beraber büyüyen çocuklarda da alerjik hastalıkların daha az görüldüğü belirlendi. İşin ilginç yanı, hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar sadece o hayvana ait alerjene değil, diğer alerjenlere de daha az duyarlı oluyorlar" dedi.

Araştırmalara göre, gebeliği süresince her gün çiftlikte çalışan annelerin çocuklarında bile alerjik hastalıkların daha az ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Rasim Küçükusta, bu durumun nedenini de şöyle açıkladı: "Bu durum, kedi ve köpek beslenen evlerde endotoksin düzeylerinin yüksek olmasıyla açıklanmaya çalışılıyor. Endotoksinler, bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla savaşacak şekilde uyarmakta ve böylece bağışıklık sistemi alerjenlere karşı daha dayanıklı hale gelmektedir. Kedi ve köpek beslenen evlerde endotoksin düzeyleri, hayvan bulunmayan evlere göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur."

Zaten alerjisi olanlar dikkat!
Küçükusta, alerjik hastalıkların tek kesin tedavisi olan aşı tedavisinin de alerjenlerin hastaya düzenli olarak verilmesi prensibine dayandığını hatırlattı. Prof. Dr. Küçükusta, ancak kediye karşı alerji geliştirmiş olan hastaların kedilerden uzak kalmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.